Dnes slaví svátek:Marcela

Charakteristika 

Ivan je křestním jménem, oblíbeným především v Rusku, Bulharsku a Chorvatsku. Patří ale i k oblíbeným jménům u nás. Jméno Ivan má i bohaté kořeny sahající až do hebrejštiny.

Svátek

  • v českém kalendáři: 25. červen
  • ve slovenském kalendáři: 8. červenec (8. júl)

Původ: hebrejský, řecký, slovanský

Význam: „Bůh je milostivý“

Domácké podoby a zdrobněliny: Ivánek, Váňa, Váňuška, Ivča

Ivan v jiných jazycích

  • Slovensky, ukrajinsky, rusky, chorvatsky, maďarsky, bulharsky, dánsky: Ivan
  • Polsky, nizozemsky, německy: Iwan
  • Španělsky: Iván
  • Francouzsky: Ivain nebo Yves
  • Srbsky: Jovan
  • Italsky: Ivan nebo Ivano
  • Portugalsky: Ivan nebo Ivã

Známí nositelé jména: Ivan Veliký, Ivan IV. známý jako Ivan Hrozný, svatý Ivan a další

Ženská obdoba jména: Ivana

Původ a význam jména Ivan

Mužské křestní jméno Ivan má hebrejský původ. Jedná se o chorvatskou variantu jména Jan. Obě jména pochází z hebrejského jména Jochanán (יוחנן) s významem „Hospodin je milostivý“. Jméno Ivan se šířilo z latiny jako Joannés v době raného křesťanství. Odtud se v poněmčené podobě Johan dostalo k západním slovanům, kde vznikl Jan. K východním slovanům se však toto jméno propracovalo, s šířením pravoslaví, z řecké varianty Ioannés, z níž se stal Ivan. Ten k nám později dorazil z východu jako samostatné jméno.

Odvozeniny a varianty

Mužské křestní jméno Ivan má také svůj ženský protějšek ve jménu Ivana. Domáckými variantami jména jsou Ivánek, Ivča, Ivouš, Ivo, také Váňa aj. Jméno Ivan se vyskytuje i ve slovenštině, také ruštině, maďarštině, bulharštině, chorvatštině, italštině nebo dánštině. V Polsku se jméno užívá jako Iwan, také v Německu nebo Holandsku. Španělská verze jména je Iván, francouzská Ivain nebo Yves.

Častá patronyma (vlastní osobní jména připojovaná k rodnému jménu odvozená od křestního jména otce či nebo ještě staršího mužského předka) odvozené od jména Ivan jsou Ivanović (srbské a chorvatské), Ivanov (ruské a bulharské) a Ivanovich či Ivanovič (ruské, používané jako prostřední jméno), které odpovídá „synu Ivana“.

Setkáme se také se jménem Ivan jako příjmením. Příjmení Ivan je příjmení vytvořené z velšského křestního jména Lefan nebo Evan, který jeodvozen křestního jména John. U nás se tímto příjmením pyšní český fotbalista Ludvík Ivan a na Slovensku nalezneme například fotbalisty Jozefa Ivana, Dávida Ivana a Michala Ivana.

Významní nositelé

Nositelem jména byl například Ivan Veliký, který byl v 15. století moskevským knížetem, jméno nosil i ruský car Ivan IV. Hrozný, také světci svatý Ivan a svatý Ivan Rilský. 

Ve světě nalezneme třeba Ivana Reitmana, slovensko-kanadského režiséra, Ivana Bussense, britského hráče vodního pola, nebo Ivana Koloffa, profesionálního wrestlera z Kanady.

U nás jméno patří k básníkům jako je Ivan Blatný, Ivan Skála, Ivan Wernisch nebo Ivan Diviš, také ke spisovateli Ivanu Olbrachtovi. Jméno náleží i k současným českým hudebníkům, je jím zpěvák Ivan Hlas, kytarista Ivan Král, hudebník a bavič Ivan Mládek nebo houslista Ivan Ženatý. Jméno nosí také český spisovatel židovského původu Ivan Klíma, herec a dramatik Ivan Vyskočil nebo populární herec Ivan Trojan. Nositelem jména byl i český hokejista a slavný hokejový trenér Ivan Hlinka.

Oblíbenost jména

Jméno Ivan je běžné u Chorvatů, Rusů, Ukrajinců, Srbů, Bulharů, Bělorusů, Makedonců, Černohorců a v menší míře u nás a na Slovensku. Ivan je nejběžnějším mužským jménem v Bulharsku a v Chorvatsku (dle dat z roku 2013).

Zajímavosti

  • Ivan byl příležitostně používán během druhé světové války jako obecný název pro sověty.
  • Jméno Ivan dostal také kráter na Měsíci.
Svátky v ostatních měsících: