Dnes slaví svátek:Nataša

Ivan slaví svátek dne 25.06.

Charakteristika

Ivan je milým křestním jménem, které nezapře svůj ruský původ. I u nás však patří k oblíbeným jménům, honosí se i bohatými kořeny sahajícími až do hebrejštiny.

Odvozeniny a varianty jména Ivan

Mužské křestní jméno Ivan má také svůj ženský protějšek ve jménu Ivana. Domáckými variantami jména jsou Ivánek, Ivča, Ivouš, Ivo, také Váňa aj. Jméno Ivan se vyskytuje i ve slovenštině, také ruštině, maďarštině, bulharštině, chorvatštině, italštině nebo dánštině. Polsky se jméno užívá jako Iwan, také německy nebo holandsky. Španělská verze jména je Iván, francouzská Ivain nebo Yve.

Významní nositelé

Nositelem jména byl například Ivan Veliký, který byl v 15. století moskevským knížetem, jméno nosil i ruský car Ivan IV. Hrozný, také světci svatý Ivan a svatý Ivan Rilský. U nás jméno patří k básníkům jako je Ivan Blatný, Ivan Skála, Ivan Wernisch nebo Ivan Diviš, také ke spisovateli Ivanu Olbrachtovi. Jméno náleží i k současným českým hudebníkům, je jím zpěvák Ivan Hlas, kytarista Ivan Král, hudebník a bavič Ivan Mládek nebo houslista Ivan Ženatý. Jméno nosí také český spisovatel židovského původu Ivan Klíma, herec a dramatik Ivan Vyskočil nebo populární herec Ivan Trojan. Nositelem jména byl i český hokejista a slavný hokejový trenér Ivan Hlinka.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Ivan má hebrejský původ. Jedná se o ruskou variantu jména Jan. Obě jména pochází z hebrejského jména Jochanán s významem "Bůh je milostivý". Jméno Ivan se k nám dostalo z východních zemí, zde vzniklo zřejmě z řecké podoby jména - Ioannés.

Ivan je ruskou formou jména Jan, takže jeho význam je taktéž "Bůh je milostivý".

 

Jednička je typickým vůdcem, její schopnosti jsou výjimečné a umí se v každém prostředí dostat do popředí. Vždy kolísá mezi dobrem a zlem - umí být dokonalým člověkem, který má pevné mravní zásady, ale umí být i zločincem a tajným donašečem. V duši jedničky se často bije dobro a zlo, těžko se na ni tedy lze 100% spolehnout. V lásce potřebuje vášnivého a smyslného partnera, který by jí pomohl najít klid a vyrovnanost. Potřebuje lásku a upřímnost, ale nevyžaduje časté projevování citů. Hodně dává, ale požaduje vždy rovnocenné jednání a přímý rozhovor.
Toto jméno je vhodné pro znamení Kozoroha, Panny, Býka a Ryb. Vhodné barvy jsou červená, oranžová a tmavé odstíny všech barev.

Svátky v ostatních měsících: