Dnes slaví svátek:Kristýna

Ivana slaví svátek dne 04.04.

Charakteristika

Ivana je prostým, ale atraktivním jménem, které se dnes hodí pro každou ženu. Má hluboký křesťanský význam a široké kořeny po celé Evropě.

Odvozeniny a varianty jména Ivana

Ivana je ženským křestním jménem, mužskou variantou jména je Ivan. Jméno Ivana se vyskytuje také ve zkrácené podobě jako Iva nebo zdrobněle jako Ivanka (i toto je jedna z oficiální verzí jména). Mutace Ivanka se pak užívá také jako domácká zdrobnělina, stejně tak i zkrácenina Iva. Dalšími domáckými verzemi jména jsou Ivča, Ivka, Ivuš, Ivuše, Ivi, Ivík, Ivanečka aj. Jméno Ivana existuje i ve slovenštině, němčině nebo srbochorvatštině. Francouzská verze jména je Jeane, španělská Juana, italská Giovanna. Rusové jméno užívají jako Ivanna, Maďaři jako Ivána.

Významné nositelky

Jméno se u nás vyskytuje velmi často, nosí ho například Ivana Gottová, manželka legendárního zpěváka Karla Gotta. Nositelkami jména je také zpěvačka Ivanna Bagová nebo herečky Ivana Jirešová, Ivanka Devátá, Ivana Andrlová a Ivana Chýlková, partnerka moderátora Jana Krause. Nositelkou jména je i slovenská modelka a Miss ČSSR Ivana Christová, také Iva Kubelková nebo americká modelka a podnikatelka českého původu Ivana Trumpová.

Původ a význam jména

Ivana je ženským křestním jménem s mužským protějškem ve jménu Ivan, obě jména se k nám dostala z ruštiny. Původ jmen je až v hebrejštině, vyvinula se z hebrejského jména Jochanán s významem "Bůh je milostivý". Do češtiny, resp. ruštiny se jméno dostalo zřejmě z řecké mutace jména – Ioannés. Staroslovanskou podobou jmen je Jana a Jan. Jméno Ivana a také zkrácená podoba Iva se u nás stala populární ve 20. století. Dříve se jméno častěji užívalo v podobě Ivanka, která se k nám dostala po první světové válce z jižních států.

Ženská podoba k Ivan, což je ruská forma jména Jan "Bůh je milostivý".

 

Osobním číslo dva znamená Dobro. Je vhodné zejména pro Býky, Kozorohy, Štíry a Berany. Dvojky jsou vynikající lidé, ale dnešní uspěchaný svět je na ně příliš rychlý. Jsou obdařeny výjimečnou inteligencí, kterou velmi účinně využívají, aniž by se chtěly předvádět. Bývají oddané i přísné. Jsou laskavé, ale raz dva se jim změní nálada. Chtějí, abyste se jim věnovali, ale nedávají to nijak najevo. Ve dvojce vyvolává dobro snahu, upřednostňovat v každé situaci zájmy jiných před svými vlastními.
Vhodnými barvami jsou všechny pastelové odstíny barev.

Svátky v ostatních měsících: