Dnes slaví svátek:Jan

Iveta slaví svátek dne 07.06.

Charakteristika

Iveta je oblíbeným ženským jménem, které má v sobě francouzskou eleganci, nadčasovost, také ladnost a krásu tisového luku. Žena jménem Iveta dokáže svému okolí předávat energii a udávat směr, stejně tak, jako luk určuje směr vystřelenému šípu.

Odvozeniny a varianty jména Iveta

Ženské křestní jméno Iveta se vyskytuje také ve variantách Yveta či Yvetta. Mužským protějškem se stejným původem je jméno Ivo. Významově příbuzné je také jméno Ivona, příp. Judita. Domácími podobami jména jsou Ivetka, Ivetinka, Iva, Ivka, Ivča aj. Jméno Iveta se vyskytuje i na Slovensku. Německá verze jména je Ivetta, anglická Yvette, italská Ivette. Maďarská podoba jména je Ivetta.

Významné nositelky

Nositelkami jména je mnoho populárních žen z oblasti modelingu, například modelka a moderátorka Iveta Lutovská, také z oblasti hudby - kontroverzní zpěvačka Iveta Bartošová, česká zpěvačka Yvetta Simonová nebo francouzská zpěvačka Yvette Guilbert, herectví - herečka Yvetta Blanarovičová nebo sportu - plavkyně Yvetta Hlaváčová, tenistka Iveta Benešová.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Iveta (také archaicky Yveta nebo Yvetta) má germánský původ. Jméno se vyvinulo ze staroněmeckého slova "iv" – v překladu "tis", příp. keltského "íwé" se stejným významem. Do češtiny se jméno dostalo přes francouzštinu. Bylo odvozeno od francouzského jména Yvette jako zdrobnělé varianty jména Yvonne (česky Ivona). Jméno Iveta se pak významově překládá jako "tisový luk" nebo "lučištník". Méně pravděpodobná verze výkladu jméno odvozuje od jména Ytta, zkráceniny jména Judita. Významově by se pak jméno překládalo jako "židovka".

Jméno je zdrobnělá varianta k Ivona, což je ženská podoba jména Ivo. Znamená "tisový luk", popřípadě "válečník ozbrojený tisovým lukem". Jméno k nám přišlo z Francie.

 

Trojka je dobrým přítelem, důvěrníkem i životním partnerem. Ví, o co v životě jde a co je skutečně důležité. Má ráda jasno ve všech svých vztazích a nerada lže, protože její paměť je děravá a nikdy si nic nepamatuje příliš dlouho. Je to výhoda, protože tím zapomíná i na špatné a svým přátelům umí odpustit skoro všechny hříchy. Trojka je nadaná a skvělá osobnost, má také sklony k umělecké činnosti a nikdy nekoná bez přemýšlení. Její fantazie je dobře rozvinutá a dokáže se naslouchat potřebám a potřebám jiných. Nikdy není umíněná ani neústupná.
Toto jméno je vhodné pro znamení Raka, Panny a Kozoroha. Vhodnou barvou je fialová, hnědá a všechny pastelové barvy.

Svátky v ostatních měsících: