Dnes slaví svátek:Čeněk

Ivo slaví svátek dne 19.05.

Charakteristika

Jméno Ivo je jednoduché a praktické. Také muž jménem Ivo by měl být praktický, zručný, se schopností ukazovat správný směr ostatním. Vždyť luk také udává směr vystřelenému šípu.

Odvozeniny a varianty jména Ivo

Ivo je mužským křestním jménem, které má svůj ženský protějšek pravděpodobně ve jménu Iveta. Významově příbuzné by pak bylo i se jménem Yvona. Dle další teorie je jméno odvozeninou slovanských jmen Ivan a Ivana. Domáckými podobami jména jsou Ivoš, Ivouš, Ivošek, Ivka aj. Jméno Ivo se vyskytuje i ve slovenštině, také v němčině, angličtině, italštině, holandštině nebo švédštině. Francouzské verze jména jsou Ivain, Yvon nebo Yves. Španělské podoby pak Ivo nebo Ivés. Jméno se užívá také jako Ivé (v maďarštině) nebo Iwo (v polštině).

Významní nositelé

Nositelem jména je například folkový zpěvák Ivo Jahelka, písničkář Ivo Cicvárek, operní pěvec Ivo Žídek nebo klavírista Ivo Kahánek. Jméno náleží i producentovi Ivo Mathému, skladateli Ivo Bláhovi nebo spisovateli Ivo Fleischamnnovi. Jméno nosí také divadelní režisér Ivo Krobot nebo filmový režisér Ivo Paukert. Nositelem jména je i internetový podnikatel Ivo Lukačovič.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Ivo má zřejmě germánský nebo keltský původ. Jméno bylo odvozeno od německého slova "iv", resp. keltského "íwé" s významem "tis". Jméno by pak bylo mužským protějškem jména Iveta, které se k nám dostalo přes francouzskou verzi jména – Yvette. Překlad jména by tedy zněl "tisový luk" nebo také "lučištník". Další teorie výkladu jméno spojuje s ruským jménem Ivan. Jednalo by se o zkráceninu tohoto jména, jehož kořeny sahají až do hebrejštiny. Jméno by se pak překládalo z hebrejského Jochanán s významem "Bůh je milostivý". Tato verze výkladu se uplatňuje ve slovanských zemích.

Ve ch jazycích je Ivo patrně domácká podoba k Ivan (ruské formy jména Jan) "Bůh je milostivý". Jiný význam jména pochází z germánského Iwa "tis", popřípadě "válečník ozbrojený tisovým lukem".


Jednička je typickým vůdcem, její schopnosti jsou výjimečné a umí se v každém prostředí dostat do popředí. Vždy kolísá mezi dobrem a zlem - umí být dokonalým člověkem, který má pevné mravní zásady, ale umí být i zločincem a tajným donašečem. V duši jedničky se často bije dobro a zlo, těžko se na ni tedy lze 100% spolehnout. V lásce potřebuje vášnivého a smyslného partnera, který by jí pomohl najít klid a vyrovnanost. Potřebuje lásku a upřímnost, ale nevyžaduje časté projevování citů. Hodně dává, ale požaduje vždy rovnocenné jednání a přímý rozhovor.
Toto jméno je vhodné pro znamení Kozoroha, Panny, Býka a Ryb. Vhodné barvy jsou červená, oranžová a tmavé odstíny všech barev.

Svátky v ostatních měsících: