Dnes slaví svátek:Pavla

Izabela slaví svátek dne 11.04.

Charakteristika

Izabela je nádherným jménem pro vznešenou ženu. I přes starobylý hebrejský původ můžeme jméno spojovat také s přívlastkem krásná (z latinského nebo italského "bella" – "krásná").

Odvozeniny a varianty jména Izabela

Izabela je ženským křestním jménem s alternativami Isabela, Isabella, Isabel aj. Domácky se jméno užívá jako Izabel, Izabelka, Iza, Izi, Izička, Izinka, také Bela, Bella aj. Jméno Izabela se vyskytuje i na Slovensku, v Polsku nebo v Rusku. Angličtina jméno užívá jako Isabel, Isabella nebo Isabelle, němčina jako Isabella nebo Isabelle. Francouzská verze jména zní Isabelle, španělská nebo portugalská Isabel. Italové, také Švédové nebo Dánové jméno znají jako Isabella. Maďarská podoba jména je Izabella.

Významné nositelky

Jméno Izabela nosí slavné herečky, například naše Isabela Bencová, Isabella Rossellini z Itálie nebo Izabella Dorota Scorupco z Polska, která se proslavila jako Bond girl ve filmu Zlaté oko z roku 1995. Dalšími krásnými nositelkami jména jsou supermodelka Izabel Goulart nebo populární jihoamerická zpěvačka Shakira, vlastním jménem Shakira Isabel Mebarak Ripoll. Nositelkou jména byly i královny, mj. Isabela Kastilská, Isabela, královna anglická nebo španělská královna Isabela II.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Izabela (také Isabela) má hebrejský původ. Výkladové teorie jméno vysvětlují jako španělskou podobu jména Alžběta. Jméno by pak mělo svůj původ v hebrejském jménu Elíšéwah, které znamená "Bůj je má přísaha", "přísahám na svého Boha". Další možný výklad jména se odvolává na hebrejské jméno Isebel, příp. Jezabel s významem "Bohem povýšená".

Španělská podoba původem hebrejskéo jména naší Alžběty. Nejstarší řecká forma je Elíšéwah "můj Bůh je přísaha". Jiný výklad jména je z hebrejského Isebel "Bůh Bál povýšil". Česká podoba je Jezabel, z ní pak bylo odvozeno podstatné jméno "ježibaba".

 

Osobním číslo dva znamená Dobro. Je vhodné zejména pro Býky, Kozorohy, Štíry a Berany. Dvojky jsou vynikající lidé, ale dnešní uspěchaný svět je na ně příliš rychlý. Jsou obdařeny výjimečnou inteligencí, kterou velmi účinně využívají, aniž by se chtěly předvádět. Bývají oddané i přísné. Jsou laskavé, ale raz dva se jim změní nálada. Chtějí, abyste se jim věnovali, ale nedávají to nijak najevo. Ve dvojce vyvolává dobro snahu, upřednostňovat v každé situaci zájmy jiných před svými vlastními.
Vhodnými barvami jsou všechny pastelové odstíny barev.

Svátky v ostatních měsících: