Dnes slaví svátek:Nataša

Jan slaví svátek dne 24.06.

Charakteristika

Křestní jméno Jan patří k těm nejpříjemnějším českým jménům. Dokazuje to jeho vysoká popularita. S muži i chlapci, kteří nosí jméno Jan, se setkáváme velice často. Hebrejské jméno s bohatou tradicí dává svým nositelům prostor být téměř kýmkoli.

Odvozeniny a varianty jména Jan

Mužské křestní jméno Jan má i svůj ženský protějšek ve jménu Jana. Nejužívanější domácí podobou jména je Honza, zdrobněle Honzík či Honzíček. Uplatňují se však i varianty Jenda, Jeník, Jeníček, Janek, také Jéňa, Jeňouš, Janík, Janeček aj. Jméno se užívá i v polštině, švédštině nebo ve slovenštině - jako Ján. Anglickou verzí jména je John, Johny nebo Jack, německou Johannes, také Johhan nebo Hans. Francouzština jméno užívá jako Jean, španělština jako Juan, italština jako Giovanni, také Nino aj. Maďarská podoba jména je János, ruská Ivan (hovorově Váňa) nebo Joann.

Významní nositelé

Jméno Jan nosí a nosilo mnoho významných osobností české historie. Mezi jinými například vojevůdce Jan Žižka z Trocnova, Jan Hus, Jan Amos Komenský nebo český vladař Jan Lucemburský. Jméno nosil i prozaik a básník Jan Skácel, spisovatel a teolog Jan Blahoslav, básník a novinář Jan Neruda, malíř a grafik Jan Zrzavý, režisér a herec Jan Werich či architekt Jan Kaplický. Nositelem jména byl i lékař Jan Janský, objevitel krevních skupin. Mezi současnými nositeli jména stojí za zmínku fotograf Jan Saudek, písničkář Jan Nedvěd, režiséři Jan Hřebejk nebo Jan Svěrák, herec a moderátor Jan Rosák, herci Jan Tříska a Jan Hrušínský. Ve světě pak najdeme mj. slavné francouzské herce se jménem Jan, je jím Jean-Paul Belmondo, Jean Gabine nebo Jean Marais.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Jan patří k nejoblíbenějším českým jménům. Pochází z hebrejštiny. Vyvinulo se z hebrejského "Jochanan", které se překládá jako "Bůh je milostivý". Jedná se o složeninu ze slov "Jahve" ("Bůh", "Hospodin") a "chanan" s významem "smilovat se" či "milost". Se jménem se nedílně pojí i jeho domácí varianta Honza, která byla odvozena od německé verze jména Hans, resp. Johannes. Dnes se jméno oficiálně užívá jako Jan, dříve se užívala i podoba Ján, která se v současnosti uplatňuje především ve slovenštině.

Zkrácená forma jména Johanes, která k nám přišla přes německé Johannes. Základ v hebrejském jazyce je Jochánán "Bůh je milostivý". První část je zkrácené slovo Jahve "Bůh", druhá sloveso chanan "smilovat se".

 

Přestože je sedmička skromná a jemná osoba, přeci jen v sobě ukrývá mnohá překvapení. Když jí záleží na tom, aby se prosadila, nebo získala nějaké výhody, dokáže obratem z jemné a citlivé změnit na tvrdou osobnost. Sedmička bývá více otevřená a přístupná, dokáže se tudíž více zajímat i o problémy ostatních. Všichni kolem vidí v sedmičce v první řadě přítele a kamaráda, který jim pomůže ve všech problémech a tak sedmička málokdy najde lásku. Když sedmička miluje, druhá strana se většinou spoléhá na její přátelství. Sedmička je proto oblíbená především pro svou schopnost naslouchat. Sedmička také zapomíná na zadní kolečka a nic si nešetří na horší časy. Stává se tak, že je jednou na vrcholu a jednou zcela na dně. Pokud však má za sebou dobré rodinné zázemí, dokáže se přenést přes všechno a vždy začít znovu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Berana, Vodnáře, Střelce a Blížence. Vhodnou barvou je žlutá a světlé odstíny všech barev.

Svátky v ostatních měsících: