Dnes slaví svátek:Kristýna

Jana slaví svátek dne 24.05.

Charakteristika

Jana patří k nejoblíbenějším českým jménům. Není divu, jméno je krásně znělé, jednoduché a elegantní zároveň. Nad ženou jménem Jana navíc dle hebrejského původu bdí milostivý Bůh.

Odvozeniny a varianty jména Jana

Ženské křestní jméno Jana má i svůj mužský protějšek ve jménu Jan (domácky Honza). Významově příbuzná jsou i jména Johana, Ivana nebo Hana. Domácími variacemi jména jsou Janička, Janinka, Jáňa, Janča, Jaňule, Jaňulka, Jája, Jájka, Janka, Januš, Januška, také Honzina aj. Jméno Jana se vyskytuje i ve slovenštině, holandštině a srbochorvatštině. Anglické mutace jména jsou Jane, Jean, Jeanne, Joan, Joanna, Jenny apod. Německé verze jména jsou Jane, Johanna nebo Jenny. Francouzština jméno užívá jako Jeanne nebo Yanna, španělština jako Juana, italština jako Giovanna nebo Gianna. Polská verze jména je Joanna, ruská Ioanna nebo Ivanna. Maďarština jméno užívá jako Janka.

Významné nositelky

Jméno Jana nosily světice i významné panovnice, mezi jinými svatá Johanka z Arku, svatá Jana de Chantal, Jana z Valois, Jana I. Kastilská nebo Jana I. Navarrská, francouzská královna. Nositelkami jména je dnes řada českých hereček, například Jana Brejchová, Jana Štěpánková, Jana Hlaváčová, Jana Mařasová, Jana Preissová, Jana Šulcová nebo Jana Švandová. Nosí ho i zpěvačky Jana Kratochvílová nebo Jana Kirschner ze Slovenska, také modelka Jana Štefánková. Mezi světovými nositelkami jména najdeme například americkou herečku Jane Fonda nebo britskou spisovatelku přelomu 18. a 19. století Jane Austen.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Jana má hebrejský původ, stejně jako jeho mužský protějšek Jan. Jméno pochází z hebrejského "Jochanan", které se překládá jako "Bůh je milostivý", "Hospodin je milostivý" nebo "milostivý dar Boha". Základem jména jsou hebrejská slova "Jahve" (s významem "Bůh") a "chanan" překládané jako "smilovat se" či "milost".

Jana má stejný význam jako Jan. Jan je zkrácená forma jména Johanes, která k nám přišla přes německé Johannes. Základ v hebrejském jazyce je Jochánán "Bůh je milostivý". První část je zkrácené slovo Jahve "Bůh", druhá sloveso chanan "smilovat se".

 

Osobním číslem tohoto jména je osm a znamená Peníze. Osmičky jsou předurčeny k úspěchu a přitahují k sobě příležitosti na zbohatnutí. Často dosáhnou toho, co potřebují pro svoji spokojenost. Jsou vyvolenými osudu, zřídkakdy jsou osamělé, stále vědí, co mají udělat a jak postupovat. Kolem je vždy mnoho příživníků a patolízalů, ale osmičky vždy včas rozpoznají, kdo to s nimi myslí upřímně a lichotkám věnují jen málo pozornosti. Jsou panovačné, přímé, rychlé a velmi bystré.
Toto jméno je vhodné pro znamení Panny, Vodnáře, Střelce a Kozoroha. Vhodné barvy jsou všechny odstíny modré a zelené.

Svátky v ostatních měsících: