Dnes slaví svátek:Jan

Jarmil slaví svátek dne 02.06.

Charakteristika

Krásné mužské jméno Jarmil v nás evokuje jaro, naději a nové začátky. Jaro v sobě nese bujnost a sílu, stejně jako jméno Jarmil.

Odvozeniny a varianty jména Jarmil

Mužské křestní jméno Jarmil má i ženský protějšek ve jménu Jarmila. Domácky se jméno užívá jako Jarmilek, také Jára, Jarek, Jareček, Jaroušek, Míla nebo Milek.

Významní nositelé

Nositeli jména byli například básník a spisovatel Jarmil Krecar (původním jménem Jaromír) nebo hudební skladatel Jarmil Burghauser, vlastním jménem Jarmil Mokrý. Současným nositelem jména je například herec Jarmil Škvrna.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Jarmil i jeho ženský protějšek Jarmila má několik teorií výkladu. Jde o slovanské jméno, které se může vykládat jako "milující sílu", "milující prudkost". Překládalo by se ze slovanských slov "jaryj" s významem "silný, prudký, bujný" a "mil" ve významu "milovat". Přeneseně se pak jméno Jarmil může překládat také jako "milující jaro". Další teorie spojují jméno Jarmil se jménem Jarolím (potažmo Jeroným či Hieronym) - pak by se překládalo jako "svaté jméno".

V kalendáři má dnes svátek Jarmil či také Jaromil. Obě jména jsou nověji utvořená a zřejmě jde o varianty ke jménu Jarolím, jehož původ není zcela jasný. Není vyloučeno, že prapůvodem bylo starořecké jméno Jeroným. U nás je více rozšířena ženská podoba tohoto jména, Jarmila. O její popularitu se zasloužil zejména nesmrtelný Máchův Máj.

 

Osobním číslem tohoto jména je devět - Génius. Devítka je člověk, který podvědomě cítí a ví, kde hledat odpovědi na všechny otázky. Musí si ale zvolit - být materialista a zbohatnout, nebo hledat duchovní pravdy a zříci se světské slávy. Když si ujasní, co vlastně chce, pak se vše postupně stane přesně podle jeho přání. Devítky jsou předurčeny k úspěchu, jen se musí rozhodnout a využít své vnitřní zdroje - svoji intuici, podvědomí, rychlý odhad jiných a dar předvídat budoucnost. Pak, když budou připraveny, do cesty se jim dostanou nabídky, možnosti a šance, které jim stačí pouze využít a dosáhnou to, po čem zatoužily. V lásce je to s devítkami dost kolísavé. Pokud se ale sblíží devítka dohromady s tou pravou osobou, nic je nerozdělí a jejich láska přetrvá opravdu dlouhou dobu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Štíra, Panny, Raka a Ryb. Vhodnou barvou je oranžová, červená a hnědá.

Svátky v ostatních měsících: