Dnes slaví svátek:Pavla

Jaromír slaví svátek dne 24.09.

Odvozeniny a varianty jména Jaromír

Mužské křestní jméno Jaromír má i ženský protějšek ve jménu Jaromíra. Domáckými variacemi jména jsou Jára, Jarda, Jarek, Jarouš, Jaroušek, Romek, také Mirek či Míra, zdrobněle se pak jméno užívá jako Jaromírek. Jméno Jaromír se vyskytuje i ve slovenštině, v polštině, holandštině nebo srbochorvatštině - jako Jaromir. Významově shodná jsou i německá jména Garhard, Gerard nebo Gerlach.

Významní nositelé

Jméno Jaromír je u nás velmi oblíbené a bylo populární i v české historii. Šlo o jméno přemyslovských knížat, první český kníže Jaromír byl přitom zaznamenán již v 11. století. Současnými nositeli jména je například hokejista Jaromír Jágr, také herec Jaromír Hanzlík, spisovatel Jaromír John, fotograf Jaromír Zajíček nebo hudebník Jaromír Nohavica.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Jaromír má slovanský původ. Jméno má velmi hlubokou historii, která sahá až ke staročeskému slovu "jaryj" s významem "bujný", také "silný" nebo "prudký". Druhá část jména "mír" se překládá jako "mírný" nebo "mírnící". Význam jména Jaromír je tak "silný", "bujný" nebo "ten, kdo dokáže zmírnit (usměrnit) svoji sílu". Jméno má i archaickou verzi odvozenou z němčiny - Jaroměr. Jméno by se pak překládalo jako "slavný svojí silou" ("měr" – "slavný").

Trojka je dobrým přítelem, důvěrníkem i životním partnerem. Ví, o co v životě jde a co je skutečně důležité. Má ráda jasno ve všech svých vztazích a nerada lže, protože její paměť je děravá a nikdy si nic nepamatuje příliš dlouho. Je to výhoda, protože tím zapomíná i na špatné a svým přátelům umí odpustit skoro všechny hříchy. Trojka je nadaná a skvělá osobnost, má také sklony k umělecké činnosti a nikdy nekoná bez přemýšlení. Její fantazie je dobře rozvinutá a dokáže se naslouchat potřebám a potřebám jiných. Nikdy není umíněná ani neústupná.
Toto jméno je vhodné pro znamení Raka, Panny a Kozoroha. Vhodnou barvou je fialová, hnědá a všechny pastelové barvy.

Svátky v ostatních měsících: