Dnes slaví svátek:Nataša

Jaroslava slaví svátek dne 01.07.

Odvozeniny a varianty jména Jaroslava

Ženské křestní jméno Jaroslava má mužský protějšek ve jménu Jaroslav. Významově je příbuzná i se jménem Jaruše. Domáckými podobami jména jsou právě Jaruše, také Jaruš, Jaruška, Jára, Jarča, Jája, Jajka, Jarka, Jaruna, Jarunka, Sláva, Slávka apod. Jméno Jaroslava se vyskytuje i v jiných jazycích, především ve slovenštině, v ruštině nebo v srbochorvatštině. Polskou verzí jména je Jarosława.

Významné nositelky

Jméno nosí herečky Jaroslava Kretschmerová nebo Jaroslava Obermaierová, v minulosti pak známá herečka Jaroslava Adamová, také česká operní pěvkyně Jaroslava Jánská nebo malířka Jaroslava Pešicová.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Jaroslava i jeho mužský protějšek Jaroslav představují slovanská jména. Vznikla ze slovanského slova "jaryj". Význam tohoto slova je "bujarý", také "prudký" nebo "silný". Ze stejného jména se vyvinulo i označení pro roční období. Jméno Jaroslava se tedy ze slov "jaryj" a "-slav" ("slavný") překládá jako "slavná svojí bujarostí", "slavná svoji silou", přeneseně pak v pozdějším významu také jako "ta, která slaví jaro".

Ženská podoba k Jaroslav (27.4.). Význam první složky jména uchovalo dosud nejlépe ruské jaryj obdobně naše bujarý "prudký, bujný, silný". Druhá složka -slav "slavný, význačný". Význam jména "Jarostí slavný, prudkostí (silou) slavný".

 

Osobním číslem tohoto jména je devět - Génius. Devítka je člověk, který podvědomě cítí a ví, kde hledat odpovědi na všechny otázky. Musí si ale zvolit - být materialista a zbohatnout, nebo hledat duchovní pravdy a zříci se světské slávy. Když si ujasní, co vlastně chce, pak se vše postupně stane přesně podle jeho přání. Devítky jsou předurčeny k úspěchu, jen se musí rozhodnout a využít své vnitřní zdroje - svoji intuici, podvědomí, rychlý odhad jiných a dar předvídat budoucnost. Pak, když budou připraveny, do cesty se jim dostanou nabídky, možnosti a šance, které jim stačí pouze využít a dosáhnou to, po čem zatoužily. V lásce je to s devítkami dost kolísavé. Pokud se ale sblíží devítka dohromady s tou pravou osobou, nic je nerozdělí a jejich láska přetrvá opravdu dlouhou dobu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Štíra, Panny, Raka a Ryb. Vhodnou barvou je oranžová, červená a hnědá.

Svátky v ostatních měsících: