Dnes slaví svátek:Julius

Jiřina slaví svátek dne 15.02.

Charakteristika

Jméno Jiřina dnes může znít mírně zastarale. Je jménem pro ženu, která má vztah ke všemu živému i zemi jako zdroji naší obživy. Dle významu svého jména je Jiřina také hbitou a obratnou ženou. Nesmíme opomenout ani to, že jméno je též jménem květiny. Jakkoli jméno Jiřina může znít obyčejně, dělá z jeho nositelky i vzácnou květinu.

Odvozeniny a varianty jména Jiřina

Ženské křestní jméno Jiřina má i mužskou přechýleninu ve jménu Jiří. Významově příbuzné je také se jmény Georgina nebo Jorga. Domácky se jméno užívá jako Jiřinka, také Jiřka, Jířa, Jirča, Jiruška, Jirka aj. Jméno má i zajímavé cizojazyčné mutace, ve slovenštině se například užívá jako Jurajka, Jurina nebo Georgína. Anglickou verzí jména je Georgia nebo Georgina, německou Georgia nebo Georgine. Italská podoba jména je Georgia, španělská Georgia, také Goergina, Jorga nebo Jorgina. Ruština, polština a maďarština jméno užívají jako Georgina.

Významné nositelky

Mezi populární nositelky jména patří herečky Jiřina Bohdalová, Jiřina Jirásková, Jiřina Švorcová, Jiřina Štěpničková, Jiřina Stránská, Jiřina Froňková nebo Jorga Kotrbová. Jméno nosí i česká grafička a ilustrátorka Jiřina Adamcová, výtvarnice Jiřina Lockerová, loutkářka Jiřina Skupová, operní pěvkyně Jiřina Marková nebo Jiřina Steimarová.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Jiřina je ekvivalentem mužského jména Jiří. Obě jména mají několik teorií výkladu a je pravděpodobné, že se vzájemně prolínají. Nejčastěji je jménu Jiřina přisuzován řecký původ. Jméno by pak pocházelo z řeckého "géorgos" s významem "zemědělec" či "rolník". Další výklad spojuje jméno s ruským slovem "jurkij" s významem "mrštný", resp. "mrštná" či "hbitá". Jméno by tak mělo staroslovanský původ.

Přestože je sedmička skromná a jemná osoba, přeci jen v sobě ukrývá mnohá překvapení. Když jí záleží na tom, aby se prosadila, nebo získala nějaké výhody, dokáže obratem z jemné a citlivé změnit na tvrdou osobnost. Sedmička bývá více otevřená a přístupná, dokáže se tudíž více zajímat i o problémy ostatních. Všichni kolem vidí v sedmičce v první řadě přítele a kamaráda, který jim pomůže ve všech problémech a tak sedmička málokdy najde lásku. Když sedmička miluje, druhá strana se většinou spoléhá na její přátelství. Sedmička je proto oblíbená především pro svou schopnost naslouchat. Sedmička také zapomíná na zadní kolečka a nic si nešetří na horší časy. Stává se tak, že je jednou na vrcholu a jednou zcela na dně. Pokud však má za sebou dobré rodinné zázemí, dokáže se přenést přes všechno a vždy začít znovu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Berana, Vodnáře, Střelce a Blížence. Vhodnou barvou je žlutá a světlé odstíny všech barev.

Svátky v ostatních měsících: