Dnes slaví svátek:Nataša

Johana slaví svátek dne 21.08.

Charakteristika

Johana je neobyčejným jménem, jedna z méně obvyklých variant původního hebrejského jména Jochanán. Také Johana je dle významu svého jména darem od Boha.

Odvozeniny a varianty jména Johana

Ženské křestní jméno Johana má i mužský protějšek, je jím jméno Johan. Jméno je dle svého hebrejského původu příbuzné s řadou dalších českých jmen, mj. jmény Jana a Jan, Anna, Hana aj. Domácky se jméno Johana může užívat jako Joha, Jonka nebo zdrobněle jako Johanka.

Významné nositelky

Významnou nositelkou jména byla Johanka z Arku, francouzská světice 15. století a také postava současného muzikálu, kterou výtečně ztvárnila zpěvačka Lucie Bílá nebo Bára Basiková. Jméno nosila i Johana z Rožmitálu, česká královna, manželka Jiříka z Poděbrad nebo Johana Šílená (Jan I. Kastilská), královna Kastilie, manželka Filipa Sličného. V českém showbusinessu jméno nosí Johana Brzobohatá, za svobodna Indráková, manžela hudebníka Ondřeje Brzobohatého, také herečky Johana Švarcová nebo Johana Gazdíková. Mezi nositelkami najdeme i švýcarskou spisovatelku jménem Johanna Spyri, která se proslavila románem Heidy, děvčátko z hor (1880).

Původ a význam jména

Johana je ženským křestním jménem, které pochází z hebrejštiny. Stejně jako jména Jana, Anna nebo Hana se vyvinulo z hebrejského "Jochanán". Ze slov "Jahve" ("Bůh") a "channá" ("milost", "smilovat se") se jméno překládá jako "Bůh je milostivý" nebo "dar boží". Jméno Johana bylo převzato z němčiny, jde o podobu jména Jana založenou na německé verzi Johana.

Ženský protějšek k Johan. První část jména označuje zkráceně židovského boha a druhá znamená "sklonit se, smilovat se".

 

Čtyřka znamená Sílu a Energii. Jde o výraznou osobnost, která k sobě dokáže přitahovat ostatní. Je otevřená a upřímná, ale nerada říká lidem nepříjemná slova, proto ji někdy lze přistihnout i při milosrdné lži. Snaží se za každou cenu dosáhnout porozumění a pro blaho milované osoby je ochotna obětovat i sama sebe. Pokud čtyřka potká svou životní lásku, dokáže s ní dosáhnout jakýkoliv cílů. Nápady čtyřky jsou skvělé, a pokud máte její pomoc, pak není těžko najít cestu k úspěchu. Není sobecká, ani pokrytecká, pro svou otevřenou povahu má i mnoho nepřátel. Útočištěm před nimi je pro ni láska a rodinné zázemí.
Toto jméno je vhodné pro znamení Vah, Střelce, Ryb a Berana. Vhodnou barvou je modrá, oranžová a všechny odstíny zelené.

Svátky v ostatních měsících: