Dnes slaví svátek:Nataša

Jonáš slaví svátek dne 27.09.

Charakteristika

Jméno Jonáš je otevřené stejně jako jeho nositel. Prastaré jméno má i v současnosti co říci, má příjemný tón a význam související s volností a svobodomyslností.

Odvozeniny a varianty jména Jonáš

Mužské křestní jméno Jonáš nemá ženskou variantu. Alternativou je i zkrácená verze Jonas. Domáckými podobami jména jsou Jonda, Jóňa, Jonča, Jón, Joník, Jonouš nebo Jonášek. Jméno Jonáš užívá i slovenština. Cizojazyčnými variantami jména jsou Jonas (němčina, angličtina, francouzština, portugalština, dánština, norština, švédština aj.), Jonah (angličtina), Jonás (španělština), Ionas (řečtina), Giona (italština), také Jonasz (polština), Jónás (maďarština) nebo Iona (ruština).

Významní nositelé

Jméno Jonáš nosil český básník a prozaik Jonáš Záhorský, také švédský spisovatel Carl Jonas Love Almquist, norský prozaik Jonas Lie nebo islandský básník Jónas Hallgrímsson. K současným nositelům jména patří Jonáš Ledecký, syn populárního zpěváka Janka Ledeckého, také syn režiséra Jana Hřebejka nebo syn operní zpěvačky Magdaleny Kožené.

Původ a význam jména

Jonáš je starým hebrejským jménem, které nosil již biblický prorok Jonáš. Jméno vzniklo z hebrejského slova "jona" s významem "holub". V doslovném překladu je tak muž jménem Jonáš holubem. Jméno Jonáš se přeneseně překládá i "volný jako pták". Jméno navazuje na hebrejské jméno Jónáh, rozšířilo se prostřednictvím řečtiny.

Toto jméno má osobní číslo pět a znamená Riziko. Má v sobě mnoho dobrých sil, přitahuje k sobě dobro a příjemné zážitky. Nositel tohoto jména je v bezpečí a nehrozí mu nic nepříjemné. Pouze pod vlivem jiných se stává, že se pětce nedaří a nemá jasno ve svých plánech. Pokud se spoléhá výhradně na sebe a na svou intuici, tak je pětka nezadržitelná a uspěje i v tom nejtěžším boji. Dokáže si snadno získat podporu druhých a má na své straně vždy nějakou tu zálohu pro případ náhlé změny k horšímu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Blížence, Vodnáře, Střelce, Panny a Ryb. Vhodnou barvou je zelená, žlutá a oranžová.

Svátky v ostatních měsících: