Dnes slaví svátek:Alexandra

Judita slaví svátek dne 29.12.

Odvozeniny a varianty jména Judita

Jméno Judita nemá mužský protějšek, alternativou jména je i varianta Judit nebo Judith. Významově příbuzné je se jmény Juta, Jutta nebo Guta. Odvozeninou jména je pravděpodobně i Jitka nebo Dita. Domácími mutacemi jména jsou Juta, Jutka, Judka, také Dita nebo zdrobněle Juditka. Jméno Judita se užívá i ve slovenštině nebo srbštině. Angličtina, němčina a francouzština jméno užívá jako Judith. Italskou verzí jména je Giuditta. Polština jméno zná jako Judyta, ruština jako Judif.

Významné nositelky

Jméno Judita nosila hrdinka židovské legendy, podle které je nazývána Kniha Júdit Starého zákona. V historii se objevily i další nositelky jména, například česká královna Judita Durynská vládnoucí ve 12. století, také Juta Saská, dánská královna žijící ve 13. století, Guta Habsburská, manželka českého krále Václava II. Nositelkou jména byla i Judita Čeřovská, rozená Judita Štěrbová, česko-německá zpěvačka. Mezi současnými nositelkami jména najdeme například slovenskou herečku a zpěvačku Juditu Hansman.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Judita má hebrejský původ. Jde o prastaré jméno, které se z hebrejštiny překládá jako "židovka" nebo "žena z Judeje". Jméno pochází z hebrejského jména Jehúdhá(h) s významem "velebná", "oslavená".

v dávno vyhynulé ugaršitně (patřící do semitské skupiny stejně jako hebrejšitna) znamená davidu "náčelník", lidová etymologie jej spojuje se slovy "miláček" a "strýček"

 

Osobním číslo dva znamená Dobro. Je vhodné zejména pro Býky, Kozorohy, Štíry a Berany. Dvojky jsou vynikající lidé, ale dnešní uspěchaný svět je na ně příliš rychlý. Jsou obdařeny výjimečnou inteligencí, kterou velmi účinně využívají, aniž by se chtěly předvádět. Bývají oddané i přísné. Jsou laskavé, ale raz dva se jim změní nálada. Chtějí, abyste se jim věnovali, ale nedávají to nijak najevo. Ve dvojce vyvolává dobro snahu, upřednostňovat v každé situaci zájmy jiných před svými vlastními.
Vhodnými barvami jsou všechny pastelové odstíny barev.

Svátky v ostatních měsících: