Dnes slaví svátek:Pavla

Justýna slaví svátek dne 07.10.

Odvozeniny a varianty jména Justýna

Jméno Justýna existuje i ve variacích Justyna, také Justina či Justina. Jméno Justýna se vyskytuje v kalendářích častěji, ačkoli více nositelek má jméno Justina. Mužskou alternativou jsou pak jména Justyn, Justýn, Justin, Justinián aj. Staročeskou alternativou jména s obdobným významem je Pravoslav, resp. Pravoslava, také Pravdomil a Pravdomila. Domáckými podobami jména jsou Justýnka, Justička, Justa, také Týna aj. Jméno se vyskytuje i ve slovenštině, nejčastěji jako Justína, také v polštině jako Justyna, v angličtině, němčině, francouzštině, ruštině, španělštině, portugalštině nebo švédštině jako Justina, příp. Justine. Italskou verzí jména je Giustina. Maďarskou verzí jména je Jusztina.

Významné nositelky

Jméno nosila svatá Justina z Padovy nebo svatá Justina z Antiochie, také římská císařovna Justina. Současnými nositelkami jména jsou především sportovkyně – polská běžkařka Justyna Kowalczyk nebo belgická tenistka Justine Henin. Z českých zástupkyň jmenujme například modelku Justinu Hejnovou.

Charakteristika

Ženské křestní jméno Justýna je řeckého původu. Stejně jako jeho další varianty (Justyna, Justina či Justína) pochází z latinského slova "iustus" či "justinus" s významem "spravedlivý", resp. "spravedlivá". Stejného původu je například i slovo justice. Jméno bylo původně rodovým jménem římského rodu Justů. Lze ho tak překládat i jako "pocházející z rodu Justů", "náležející k římskému rodu Justů".

Osobním číslo dva znamená Dobro. Je vhodné zejména pro Býky, Kozorohy, Štíry a Berany. Dvojky jsou vynikající lidé, ale dnešní uspěchaný svět je na ně příliš rychlý. Jsou obdařeny výjimečnou inteligencí, kterou velmi účinně využívají, aniž by se chtěly předvádět. Bývají oddané i přísné. Jsou laskavé, ale raz dva se jim změní nálada. Chtějí, abyste se jim věnovali, ale nedávají to nijak najevo. Ve dvojce vyvolává dobro snahu, upřednostňovat v každé situaci zájmy jiných před svými vlastními.
Vhodnými barvami jsou všechny pastelové odstíny barev.

Svátky v ostatních měsících: