Dnes slaví svátek:Roland

Kamila slaví svátek dne 31.05.

Charakteristika

Ať je původ jména jakýkoliv, jméno Kamila mnohým z nás voní po heřmánku. Je sladké, uklidňující a hojivé stejně jako tato léčivka. Kamila tak může být hrdá na své jméno i na to, že jí dle svého významu dává vznešený původ.

Odvozeniny a varianty jména Kamila

Kamila je ženským křestním jménem s mužskou alternativou ve jménu Kamil. Domácími podobami jména jsou Kamilka, Kamča, Kamuš, Kamuška, Kamčinka, Kami, Kama, Kamka, Kamík, také Milka aj. Jméno Kamila se užívá i ve slovenštině, polštině nebo srbochorvatštině. Anglická, italská a dánská verze jména je Camilla, německá Camilla či Kamilla, španělská jen Camila. Portugalština zná jméno jako Camila i Kamilla, francouzština jako Camille. Ruská, stejně jako maďarská nebo norská varianta jména je Kamilla.

Významné nositelky jména Kamila

Jméno dnes nosí například česká herečka a dabérka Kamila Špráchalová, zpěvačka Kamila Nývltová nebo bývalá televizní hlasatelka a moderátorka Kamila Moučková, rozená Nová. Slovenskou nositelkou jména je herečka Kamila Magálová. Jméno nosila i česká prozaička Kamila Sojková nebo operní pěvkyně Kamila Ungrová.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Kamila pochází z latiny. Nejčastěji je spojováno s latinským slovem "camilla", které se překládá jako "osoba vznešeného původu". Původně šlo o označení chlapců a dívek, kteří měli díky vznešenému původu právo sloužit posvátnou chrámovou službu. Jméno Kamila tak lze přeneseně přeložit také jako "služebnice v chrámu". Další teorie jméno z latiny překládají jako "dívka svobodných rodičů" nebo jako "heřmánek". Camillus je totiž latinským označením pro tuto léčivou bylinku. Možných výkladů jména je však ještě víc. Jméno Camillus totiž bylo původně užíváno jako rodové jméno jednoho římského rodu. Jeho původ je zřejmě etruský. Zde mělo význam "Merkur". Jméno Kamila tak lze přeneseně přeložit i jako "božská", "zářivá". Některé výklady jména nás však zavádějí do arabštiny. Jméno by se pak z arabštiny překládalo jako "dokonalý" či "kompletní".

Kamila je ženským protějškem Kamila. Pochází od římského příjmení Camillus. Slovo camillus nebo camilla představovalo v latině "hocha nebo dívku vznešeného původu, kteří byli vhodní pro posvátnou chrámovou službu".


Osobním číslo dva znamená Dobro. Je vhodné zejména pro Býky, Kozorohy, Štíry a Berany. Dvojky jsou vynikající lidé, ale dnešní uspěchaný svět je na ně příliš rychlý. Jsou obdařeny výjimečnou inteligencí, kterou velmi účinně využívají, aniž by se chtěly předvádět. Bývají oddané i přísné. Jsou laskavé, ale raz dva se jim změní nálada. Chtějí, abyste se jim věnovali, ale nedávají to nijak najevo. Ve dvojce vyvolává dobro snahu, upřednostňovat v každé situaci zájmy jiných před svými vlastními.
Vhodnými barvami jsou všechny pastelové odstíny barev.

Svátky v ostatních měsících: