Dnes slaví svátek:Pavla

Karel slaví svátek dne 04.11.

Charakteristika

Karel je prostým jménem, které v sobě skrývá velkou sílu a moc. Ne náhodou je jménem významných vladařů.

Odvozeniny a varianty jména Karel

Mužské křestní jméno Karel má i několik ženských alternativ, jde o jména Karla, Karolína či Karol. Významově příbuzné je i jméno Šarlota. Domáckými podobami jména jsou Karlík, Karlíček, Kája, Kájin, Kájínek aj. Jméno se jako Karol užívá i na Slovensku. Německá a ruská verze je Karl, anglická Charles, stejně tak i francouzská, pouze s jinou výslovností. Italská podoba jména je Carlo, španělská a portugalská Carlos. Maďarština jméno užívá jako Károly.

Významní nositelé

Vedle císaře Karla I. Velikého jméno nosilo mnoho významných evropských panovníků, mezi jinými i jeden z nejznámějších českých vladařů Karel IV., český král a římský císař. Do české historie se svým dílem nesmazatelně zapsal i spisovatel a dramatik Karel Čapek, také spisovatel Karel Poláček, režisér Karel Kachyňa nebo architekt Karel Chochola. Mezi dalšími nositeli jména najdeme i dnes již nežijící hudebníky - zpěváka Karla Zicha, Karla Černocha, Karla Hašlera nebo písničkáře a básníka Karla Kryla. Svými hudebními skladbami a spoluprací s textařem Jiřím Štaidlem se proslavil i hudební skladatel Karel Svoboda. V současnosti patří k nejpopulárnějším nositelům jména hudební legenda Karel Gott, dále písničkář Karel Plíhal, také herec Karel Roden, moderátor a bavič Karel Šíp nebo podnikatel Karel Vágner, syn slavného hudebního skladatele. Jméno nosí i automobilový závodník Karel Loprais nebo fotbalista Karel Poborský.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Karel má německý původ s kořeny sahajícími až do latiny. Jméno pochází ze staroněmeckého slova "karal", "karlaz", resp. "karl" s významem "svobodný muž", také "sedlák" nebo "chlap". Slovo je přitom převzaté z latinského jména Carolus. Jméno zaznamenalo velkou oblibu v době vlády římského císaře Karla Velikého. Díky tomuto nositeli se rychle rozšířilo po celé Evropě. Slovo "karl" se navíc začalo používat jako obecné označení pro krále či panovníka. Odtud také vzniklo i české slovo "král". V novodobém pojetí lze významem "král" vykládat i jméno Karel.

Základem germánské karlaz, staroněmecké kar(a)l s významem "muž, chlap, sedlák", druhá verze jména vede k obecnému pojmu "král", ženská podoba je Karolína

 

Osobním číslo dva znamená Dobro. Je vhodné zejména pro Býky, Kozorohy, Štíry a Berany. Dvojky jsou vynikající lidé, ale dnešní uspěchaný svět je na ně příliš rychlý. Jsou obdařeny výjimečnou inteligencí, kterou velmi účinně využívají, aniž by se chtěly předvádět. Bývají oddané i přísné. Jsou laskavé, ale raz dva se jim změní nálada. Chtějí, abyste se jim věnovali, ale nedávají to nijak najevo. Ve dvojce vyvolává dobro snahu, upřednostňovat v každé situaci zájmy jiných před svými vlastními.
Vhodnými barvami jsou všechny pastelové odstíny barev.

Svátky v ostatních měsících: