Dnes slaví svátek:Čeněk

Karolína slaví svátek dne 14.07.

Charakteristika

Jméno Karolína nosí ženy s hlubokou duší. Význam jména jim vetkl do vínku pevný charakter a takřka mužskou pracovitost. Ženy, které nosí jméno Karolína, v sobě skrývají urozenost a krásu pravé královny.

Odvozeniny a varianty jména Karolína

Karolína je ženským křestním jménem s mužským protějškem ve jménu Karel. Alternativami jsou i jména Karolina nebo Karla. Domáckými podobami jména jsou Kája, Karlička, Karlinka, Karolínka, Karolka, Karlunka, Karluška, také Lina či Linka. Jméno Karolína užívá slovenština. Anglické verze jména jsou Carolina a Caroline, německé pak Caroline a Caroline. Caroline je i francouzskou mutací jména, Carolina pak italskou, španělskou nebo portugalskou. Jméno v podobě Karolina znají v Rusku, Polsku, Maďarsku, také v Holandsku nebo Švédsku.

Významné nositelky

Jméno nosila například rakouská císařovna a česko-uherská královna Karolína Augusta Bavorská, také britská královna Karolina Brunšvická. Mezi nositelkami jména najdeme například spisovatelku 19. století Karolínu Světlou, herečky Karolínu Slunéčkovou nebo Karolínu Rennerovou-Syřínkovou. Mezi současnými nositelkami jména září česká modelka Karolína Kurková. Čtenáři sci-fi také jistě znají spisovatelku Karolinu Francovou, rozenou Tobiškovou. Jméno Karolína patří ke dvěma členským státům USA, jde o Jižní a Severní Karolínu (North Carolina, South Carolina).

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Karolína je protějškem mužského jména Karel. Obě jména i další varianty (Karolina, Karla) mají původ v němčině, potažmo latině. Jména pocházejí ze staroněmeckého slova "karlaz", které se překládá jako "svobodný muž". Může znamenat i "sedlák". Pochází přitom z latinského jména Carolus. O rozšíření jména se zasloužil jeho významný nositel římský císař Karel Veliký. Jméno se díky němu obecně začalo užívat ve významu "král". Jméno Karolína se tak může překládat i jako "královna".

Osobním číslem tohoto jména je devět - Génius. Devítka je člověk, který podvědomě cítí a ví, kde hledat odpovědi na všechny otázky. Musí si ale zvolit - být materialista a zbohatnout, nebo hledat duchovní pravdy a zříci se světské slávy. Když si ujasní, co vlastně chce, pak se vše postupně stane přesně podle jeho přání. Devítky jsou předurčeny k úspěchu, jen se musí rozhodnout a využít své vnitřní zdroje - svoji intuici, podvědomí, rychlý odhad jiných a dar předvídat budoucnost. Pak, když budou připraveny, do cesty se jim dostanou nabídky, možnosti a šance, které jim stačí pouze využít a dosáhnou to, po čem zatoužily. V lásce je to s devítkami dost kolísavé. Pokud se ale sblíží devítka dohromady s tou pravou osobou, nic je nerozdělí a jejich láska přetrvá opravdu dlouhou dobu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Štíra, Panny, Raka a Ryb. Vhodnou barvou je oranžová, červená a hnědá.

Svátky v ostatních měsících: