Dnes slaví svátek:Nataša

Kašpar slaví svátek dne 06.01.

Charakteristika

Kašpar je bezesporu zajímavým křestním jménem. U nás může mít mírně negativní podtón, jeho význam je však více než zářivý. Muž jménem Kašpar má totiž dle významu svého jména tu čest nosit či hlídat poklad.

Odvozeniny a varianty jména Kašpar

Mužské křestní jméno Kašpar nemá ženský protějšek ani mnoho domácích variant. Jméno lze užívat jako Kašper, zdrobněle pak jako Kašpárek (výraz připomínající radostnou loutkovou figurku). Zatímco u nás se jméno vyskytuje ojediněle, setkáváme se s ním v mnoha jazycích po celém světě. Angličtina jméno užívá jako Casper, němčina jako Kaspar, francouzština jako Gaspard. Španělština a portugalština jméno zná jako Gaspar, italština jako Gaspare. Dánská mutace jména je Jesper nebo Kasper, finská Kasperi, lotyšská Kaspars. Polská verze jména je Kacper, maďarská Gáspár.

Významní nositelé

Mezi nositeli jména najdeme například rytíře Kašpara Kaplíře ze Sulevic, který byl spolu s dalšími českými pány popraven v roce 1621 na Staroměstském náměstí. Jméno nosil i šumperský barvíř látek Kašpar Sattler, který byl se svoji rodinou upálen za čarodějnictví. Nositelem jména byl i klenotník a zlatník pražského rokoka Kašpar Gschwandtner, český malíř 19. století Jan Kašpar Hirschely nebo Kašpar Šternberk, přírodovědec 19. století. Jméno nosil i německý malíř Caspar David Friedrich. Dnes je nositelem jména například britský spisovatel Jasper Fforde, americký malíř a grafik Caspar David Friedrich nebo tanečník Casper Smart, který je známý především díky své přítelkyni – populární zpěvačce a herečce latinsko-amerického původu Jennifer Lopez.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Kašpar má perský původ. Vyvinulo se z perského slova znějícího jako "kaš" ve významu "poklad" a koncovky "–par" příbuzné se slovesem "fero" ("nosit"). Jméno Kašpar tak lze přeložit jako "ten, kdo nese poklad", "nositel pokladu", "strážce pokladu". Jméno Kašpar se u nás vyskytuje zřídka, jeho nositelem však byl i jeden z legendárních Tří králů.

Trojka je dobrým přítelem, důvěrníkem i životním partnerem. Ví, o co v životě jde a co je skutečně důležité. Má ráda jasno ve všech svých vztazích a nerada lže, protože její paměť je děravá a nikdy si nic nepamatuje příliš dlouho. Je to výhoda, protože tím zapomíná i na špatné a svým přátelům umí odpustit skoro všechny hříchy. Trojka je nadaná a skvělá osobnost, má také sklony k umělecké činnosti a nikdy nekoná bez přemýšlení. Její fantazie je dobře rozvinutá a dokáže se naslouchat potřebám a potřebám jiných. Nikdy není umíněná ani neústupná.
Toto jméno je vhodné pro znamení Raka, Panny a Kozoroha. Vhodnou barvou je fialová, hnědá a všechny pastelové barvy.

Svátky v ostatních měsících: