Dnes slaví svátek:Alexandra

Kateřina je odvozeno od jmena: Katka

Charakteristika

Jméno Kateřina je jménem mnoha různorodých až protichůdných výkladů. Spojuje v sobě všednost danou jeho vysokou popularitou a rozšířeností i neobyčejnost danou jeho zajímavým zněním. Nabízí mnoho variant, domácích podob i výkladů. Toto jméno i jeho nositelka jistě stojí za povšimnutí.

Odvozeniny a varianty jména Kateřina

Ženské křestní jméno Kateřina se vyskytuje také ve variantách Katarína a Katarina. Existuje i zkrácenina Katka nebo odvozenina Katuše. Jméno nemá mužský protějšek. Domáckými podobami jména jsou Káťa, Káča, Kačena, Kačenka, Katka, Katuška, Katy, Kateřinka, Katynka, Kaťulka aj. Jméno se jako Katarína vyskytuje také na Slovensku. Angličtina jméno užívá jako Catharine, Catherine, Katharina, Katherine, Kathleen, Kateline, Kate, Katie, Kathy nebo Kitty. Němčina jméno zná jako Catharina, Katarina, Katerina, Kathrina, Katherina, Kathi, Kathrein, Katri aj. Francouzská varianta jména je Cathérine, italská Caterina, španělská Catalina. Rusové jméno užívají jako Jekaterina, Bulhaři a Srbové jako Ekaterina, Poláci jako Katarzyna, Maďaři jako Katalin.

Významné nositelky

Jméno nosila svatá Kateřina Sienská, vlastním jménem Caterina Benincasa. Mezi současnými českými nositelkami jména najdeme herečky Kateřinu Hrachovcovou a Kateřinu Brožovou, moderátorku Kateřinu Kristelovou nebo modelky Kateřinu Sokolovou, Kateřinu Stočesovou nebo Kateřinu Průšovou. Mezi krásnými ženami stojí za zmínku i proslulá americká herečka Katharine Houghton Hepburn. Jméno dnes nosí i slavná česká lyžařka Kateřina Neumannová.

Původ a význam jména

Původ ženského křestního jména Kateřina (také Katarína nebo Katka) není zcela jednoznačný. Existuje několik teorií výkladu, nejpravděpodobnější přisuzuje jménu Kateřina řecký původ. Jméno by pocházelo ze starořeckého jména Aikaterine. Římané jméno spojovali s řeckým slovem "kathará" s významem "čistá", "cudná" nebo "počestná". Další prameny jméno Kateřina odvozují od řeckého slova "hekateros", které se překládá jako "každý z obou" nebo také "osoba, která dosahuje svůj cíl". Jméno bývá spojováno také s řeckou bohyní Hekaté, patronkou cest a křižovatek, ale také vládkyní podsvětí a tajemných sil. Jméno Kateřina může mít také egyptský původ. Pak by se výkladově překládalo jako "koruna". Další možný výklad vychází ze zdrobnělé varianty jména Rina, která v hebrejštině znamená "radost" nebo "píseň".

Přestože je sedmička skromná a jemná osoba, přeci jen v sobě ukrývá mnohá překvapení. Když jí záleží na tom, aby se prosadila, nebo získala nějaké výhody, dokáže obratem z jemné a citlivé změnit na tvrdou osobnost. Sedmička bývá více otevřená a přístupná, dokáže se tudíž více zajímat i o problémy ostatních. Všichni kolem vidí v sedmičce v první řadě přítele a kamaráda, který jim pomůže ve všech problémech a tak sedmička málokdy najde lásku. Když sedmička miluje, druhá strana se většinou spoléhá na její přátelství. Sedmička je proto oblíbená především pro svou schopnost naslouchat. Sedmička také zapomíná na zadní kolečka a nic si nešetří na horší časy. Stává se tak, že je jednou na vrcholu a jednou zcela na dně. Pokud však má za sebou dobré rodinné zázemí, dokáže se přenést přes všechno a vždy začít znovu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Berana, Vodnáře, Střelce a Blížence. Vhodnou barvou je žlutá a světlé odstíny všech barev.

Svátky v ostatních měsících: