Dnes slaví svátek:Kristýna

Klára slaví svátek dne 12.08.

Charakteristika

Klára je dnes velmi populárním jménem, které své nositelce přináší zářivou krásu, noblesu a slávu.

Odvozeniny a varianty jména Klára

Ženské křestní jméno Klára nemá mužskou alternativu, za to však má významově obdobné varianty ve jménech Jasna, Jasnuška, Světlana, Roxana nebo Lucie. I u nás se jméno vyskytuje také jako Klarisa, jde o variantu převzatou z ciziny. Domáckými podobami jména je Klárka, Klárinka, Kláruška, Klaruše, také Kája nebo Lara. Jméno Klára existuje i na Slovensku. V angličtině se užívá jako Clara, Claire nebo Clare, v němčině jako Klara či Klarissa. Francouzská verze jména je Claire, italská Clara nebo Chiara, španělská Clara. Ruská podoba jména je Klara, také polská, norská nebo švédská.

Významné nositelky

Jméno Klára dnes nosí například modelka a moderátorka Klára Doležalová, také herečky Klára Issová a Klára Jandová, módní návrhářka Klára Nademlýnská nebo spisovatelka Klára Janečková. Mezi slovenskými nositelkami jména najdeme herečku Kláru Dubovicovou, sochařku Kláru Patakiovou nebo malířku Kláru Bočkayovou. Jméno nosila i slovenská prozaička Klára Jurunková.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Klára pochází z latiny. Vyvinulo se z latinského slova "clara" ve významu "světlá", "jasná" nebo také "slavná".

Přestože je sedmička skromná a jemná osoba, přeci jen v sobě ukrývá mnohá překvapení. Když jí záleží na tom, aby se prosadila, nebo získala nějaké výhody, dokáže obratem z jemné a citlivé změnit na tvrdou osobnost. Sedmička bývá více otevřená a přístupná, dokáže se tudíž více zajímat i o problémy ostatních. Všichni kolem vidí v sedmičce v první řadě přítele a kamaráda, který jim pomůže ve všech problémech a tak sedmička málokdy najde lásku. Když sedmička miluje, druhá strana se většinou spoléhá na její přátelství. Sedmička je proto oblíbená především pro svou schopnost naslouchat. Sedmička také zapomíná na zadní kolečka a nic si nešetří na horší časy. Stává se tak, že je jednou na vrcholu a jednou zcela na dně. Pokud však má za sebou dobré rodinné zázemí, dokáže se přenést přes všechno a vždy začít znovu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Berana, Vodnáře, Střelce a Blížence. Vhodnou barvou je žlutá a světlé odstíny všech barev.

Svátky v ostatních měsících: