Dnes slaví svátek:Nataša

Kristián slaví svátek dne 05.08.

Charakteristika

Kristián je skvostným jménem s bohatou tradicí, které pochází až ze starého Řecka. I dnes však zní nadčasově, má v sobě jedinečnou noblesu, kterou předává i svému nositeli.

Odvozeniny a varianty jména Kristián

Mužské křestní jméno Kristián se u nás vyskytuje také ve zkrácené verzi Kristian. Zastaralou variantou je jméno Křišťan. Ženskými protějšky jsou jména Kristýna, Kristyna, Kristína či Kristina. Domácky se jméno užívá jako Kristiánek, zkráceně jako Kris, Krista, Kristek, také Týn, Týnek, Tian apod. Jméno se užívá i ve slovenštině. Němčina, ruština nebo norština jméno zná jako Christian, francouzština jako Cristian či Chrétien, španělština jako Cristián, italština jako Cristiano. Holandština jméno užívá jako Christiaan, dánština jako Christian, Christien, Kristen, švédština jako Kristian či Kristen. Polskou verzí jména je Krystian, také Krystyn. Maďarskými mutacemi jména jsou Krisztián a Kresztély.

Významní nositelé

Jméno Kristián nosila řada severských králů, šlo například o Kristiána I. Oldenburského - dánského krále, Kristiána II. - dánského, norského a švédského krále, Kristiána III., Kristiána IV., Kristiána V. aj. Jméno patřilo i ke slavnému dánskému spisovateli jménem Hans Christian Andersen. Jeho pohádky jako Princezna na hrášku, Ošklivé káčátko, Císařovy nové šaty nebo Malá mořská víla dodnes patří k těm nejoblíbenějším. Z českých nositelů jména stojí za zmínku spisovatel 16. století Pavel Křesťan z Koldína, herec Vojtěch Kristián Blahník nebo automobilový závodník Jiří Kristian Lobkowicz. Jméno Kristián však najdeme i v současném showbusinessu. Nosí ho syn moderátorky Gábiny Partyšové a producenta Josefa Kokty. Jméno Kristián neodmyslitelně patří také k filmové komedii Martina Friče z roku 1939. Neodolatelného Kristiána si tehdy zahrál Oldřich Nový.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Kristián má řecký původ. Pochází z řeckého slova "christianos", které se vykládá jako "křesťan", "pokřtěný" či "zasvěcený Kristu".

Osobním číslo dva znamená Dobro. Je vhodné zejména pro Býky, Kozorohy, Štíry a Berany. Dvojky jsou vynikající lidé, ale dnešní uspěchaný svět je na ně příliš rychlý. Jsou obdařeny výjimečnou inteligencí, kterou velmi účinně využívají, aniž by se chtěly předvádět. Bývají oddané i přísné. Jsou laskavé, ale raz dva se jim změní nálada. Chtějí, abyste se jim věnovali, ale nedávají to nijak najevo. Ve dvojce vyvolává dobro snahu, upřednostňovat v každé situaci zájmy jiných před svými vlastními.
Vhodnými barvami jsou všechny pastelové odstíny barev.

Svátky v ostatních měsících: