Dnes slaví svátek:Kristýna

Kristýna slaví svátek dne 24.07.

Charakteristika

Kristýna je krásným jménem s křesťanským původem. Jeho nositelka je krásná zvenčí i zevnitř.

Odvozeniny a varianty jména Kristýna

Ženské křestní jméno Kristýna má mnoho variant, mj. Kristina, Kristína, také Kristyna, Kristiana, Kristen, Christen aj. Mužským protějškem jména je Kristián. Domáckými podobami jména jsou Krista, Kristy, Kiki, Kikina, Kikuš, také Tina, Týnka, zdrobněle pak Kristýnka, Kikuška aj. Jméno se vyskytuje také ve slovenštině, především jako Kristína. V angličtině ho pak najdeme jako Christina, Christiana nebo Chris, v němčině jako Christen, ve francouzštině jako Christine nebo Chrétienne. Italská a španělská podoba jména je Cristina, portugalská Cristina nebo Cristinha. Polština jméno zná jako Krystyna, ruština jako Christina nebo Christiana, maďarština pak jako Krisztina.

Významné nositelky

Jméno nosila například švédská královna Kristýna I. Švédská. Dnes je jeho nositelkou populární americká zpěvačka Christina Aquilera, herečky Kirsten Dunst, Christine Lakin nebo Kristen Bell. Především díky upírské sáze Twilling se proslavila také americká herečka Kristen Stewart. Jméno však nosí i české herečky, například Kristýna Hlaváčková, Kristýna Kociánová nebo Kristýna Leichtová. Jméno patří i k modelce Kristýně Lebedové nebo tanečnici Kristýně Kloubkové. Také slovenská zpěvačka Kristína Peláková si umělecky nechá říkat jménem Kristina. Nositelkou jména je také česká beach volejbalistka Kristýna Kolocová, která tvoří dvojici s Markétou Slukovou. Od olympiády v Londýně jsou známé jako Kiki a Maki.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Kristýna je původem z řečtiny, stejně tak i další varianty jména jako Kristina, Kristína apod. Jméno se překládá z řeckého slova "christianos" jako "křesťan", resp. "křesťanka".

Osobním číslem tohoto jména je devět - Génius. Devítka je člověk, který podvědomě cítí a ví, kde hledat odpovědi na všechny otázky. Musí si ale zvolit - být materialista a zbohatnout, nebo hledat duchovní pravdy a zříci se světské slávy. Když si ujasní, co vlastně chce, pak se vše postupně stane přesně podle jeho přání. Devítky jsou předurčeny k úspěchu, jen se musí rozhodnout a využít své vnitřní zdroje - svoji intuici, podvědomí, rychlý odhad jiných a dar předvídat budoucnost. Pak, když budou připraveny, do cesty se jim dostanou nabídky, možnosti a šance, které jim stačí pouze využít a dosáhnou to, po čem zatoužily. V lásce je to s devítkami dost kolísavé. Pokud se ale sblíží devítka dohromady s tou pravou osobou, nic je nerozdělí a jejich láska přetrvá opravdu dlouhou dobu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Štíra, Panny, Raka a Ryb. Vhodnou barvou je oranžová, červená a hnědá.

Svátky v ostatních měsících: