Dnes slaví svátek:Nataša

Kryštof slaví svátek dne 18.09.

Charakteristika

Mužské křestní jméno Kryštof je prastarým křesťanským jménem, které v sobě nadčasové hodnoty nese i dnes. Na eleganci jména a příjemném znění nic neubrala ani celá staletí.

Odvozeniny a varianty jména Kryštof

Mužské křestní jméno Kryštof se u nás vyskytuje také ve variantě Krištof. Domáckými podobami jména jsou Kryštofek, Kryštůfek, Kryša, Kryšek, také Tofi aj. Jméno se ve změkčené podobě Krištof vyskytuje také ve slovenštině. Angličtina, němčina, norština nebo islandština jméno užívá jako Christopher, němčina ho pak zná i jako Christoph. Francouzská varianta jména je Christophe, italská Cristoforo, španělská Cristóbal. Maďarština jméno užívá jako Kristóf.

Významní nositelé

Jméno nosí i Svatý Kryštof - ochránce všech poutníků a pomocník v nouzi. Jedním z nejznámějších nositelů jména je španělský mořeplavec Kryštof Kolumbus, který v roce 1492 objevil Ameriku. Také český cestovatel, spisovatel a hudebník Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic nosil toto jméno. V současnosti patří ke slavným Kryštofům i český herec Kryštof Hádek. Jméno si vzala za své i česká hudební skupina Kryštof s frontmanem Richardem Krajčem.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Kryštof (také Krištof) má řecký původ. Jeho význam je spojován s řeckým jménem Chrisroforos. Jde o složeninu dvou slov, slovo "christos" znamená v řečtině "olejem pomazaný" a "ferein" - "nosit". Jméno se pak symbolicky překládá jako "ten, kdo nosí v srdci Krista".

Osobním číslem tohoto jména je šest a znamená Něžnost. Marně bychom v šestce hledali oporu nebo silný charakter. Vždy bude jemná, milá, ale i ovladatelná a zneužívaná ostatními. Vždy bude chtít dosáhnout příliš vysoký cíl, ale ne vždy se jí to podaří. Zklamání, nedůvěra okolí v její schopnosti, její komplexy méněcennosti a podceňování sebe sama se nadlouho podepíší pod její neúspěchy. Teprve až si šestka sama uvědomí, že není a ani nemusí být stejná jako ostatní, pak dokáže využívat své vlastní zdroje a sílu na to, aby dosáhla úspěchu - po svém a ne podle očekávání jiných.
Toto jméno je vhodné pro Blížence, Vodnáře nebo Štíry. Vhodnou barvou je hnědá.

Svátky v ostatních měsících: