Dnes slaví svátek:Nataša

Květoslav slaví svátek dne 04.05.

Charakteristika

Květoslav je bezesporu zajímavým jménem, které voní po nejrůznějších květech. Květy jsou blízké především ženám, a tak by ženám měl být blízký i muž jménem Květoslav.

Odvozeniny a varianty jména Květoslav

Mužské křestní jméno Květoslav má i ženský protějšek ve jménu Květoslava nebo Květa. Významově příbuzné je i s latinským jménem Florián. Domácími podobami jména jsou Květoslávek, Květoušek, Květa, Květek, také Sláva, Slávek aj. Jméno se jako Kvetoslav užívá i ve slovenštině. Srbochorvatská verze jména je Cvetislav, bulharská a ruská pak Cvetomir.

Významní nositelé

Nositelem jména byl český prozaik Květoslav František Sedláček nebo slovenský spisovatel Kvetoslav Florián Urbanovič. Jméno dnes nosí také literární vědec Květoslav Chvatík nebo plavec Květoslav Svoboda.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Květoslav vzniklo jako slovanská varianta původně latinského jména Florián, Florianus. Z latiny se pak překládá jako "kvetoucí", "květinový" nebo také "květy oslavující" či "květy oslavovaný".

Jednička je typickým vůdcem, její schopnosti jsou výjimečné a umí se v každém prostředí dostat do popředí. Vždy kolísá mezi dobrem a zlem - umí být dokonalým člověkem, který má pevné mravní zásady, ale umí být i zločincem a tajným donašečem. V duši jedničky se často bije dobro a zlo, těžko se na ni tedy lze 100% spolehnout. V lásce potřebuje vášnivého a smyslného partnera, který by jí pomohl najít klid a vyrovnanost. Potřebuje lásku a upřímnost, ale nevyžaduje časté projevování citů. Hodně dává, ale požaduje vždy rovnocenné jednání a přímý rozhovor.
Toto jméno je vhodné pro znamení Kozoroha, Panny, Býka a Ryb. Vhodné barvy jsou červená, oranžová a tmavé odstíny všech barev.

Svátky v ostatních měsících: