Dnes slaví svátek:Roland

Ladislav slaví svátek dne 27.06.

Charakteristika

Jméno Ladislav má mnoho tváří, mnoho tváří může mít i jeho nositel. Nikdo mu však nemůže odepřít slávu a moc, která je skrytá v jeho jménu.

Odvozeniny a varianty jména Ladislav

Mužské křestní jméno Ladislav má i ženskou variantu v podobě jména Ladislava. Významově příbuzné je i se jmény Vladislav a Vladislava. Domácky se jméno užívá jako Láďa, Laděk, Ládin, Ladík, Laco, Sláva nebo Slávek. Jméno Ladislav se užívá i ve slovenštině, také ruštině nebo srbochorvatštině. Německá, švédská nebo latinská podoba jména je Ladislaus. Maďarština jméno užívá jako László.

Významní nositelé

Nositelem jména byl mj. uherský král Ladislav I. Svatý. Nositeli jména byli také dramatik Ladislav Stroupežnický, herci Ladislav Pešek nebo Ladislav Smoljak, režisér Ladislav Rychman, filosof a spisovatel Ladislav Klíma nebo spisovatel Ladislav Fuks, mj. autor díla Spalovač mrtvol. Dnes jméno nosí herci Ladislav Potměšil nebo Ladislav Frej, také zpěvák Ladislav Křížek.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Ladislav má slovanský původ. Jedná se o jednu z variant jména Vladislav. Stejně jako toto jméno se i Ladislav vykládá jako "slavný vládce", "slavný svou vládou".

Zkrácená varianta jména Vladislav. Význam jména je "vládou slavný - slávě vládnoucí".

 

Osobním číslem tohoto jména je osm a znamená Peníze. Osmičky jsou předurčeny k úspěchu a přitahují k sobě příležitosti na zbohatnutí. Často dosáhnou toho, co potřebují pro svoji spokojenost. Jsou vyvolenými osudu, zřídkakdy jsou osamělé, stále vědí, co mají udělat a jak postupovat. Kolem je vždy mnoho příživníků a patolízalů, ale osmičky vždy včas rozpoznají, kdo to s nimi myslí upřímně a lichotkám věnují jen málo pozornosti. Jsou panovačné, přímé, rychlé a velmi bystré.
Toto jméno je vhodné pro znamení Panny, Vodnáře, Střelce a Kozoroha. Vhodné barvy jsou všechny odstíny modré a zelené.

Svátky v ostatních měsících: