Dnes slaví svátek:Čeněk

Laura slaví svátek dne 01.06.

Charakteristika

Jméno Laura má v sobě zvláštní kouzlo, šarm a charisma, které propůjčuje i svojí nositelce. Ne nadarmo je Laura jménem pro vítězky zdobené vavříny.

Odvozeniny a varianty jména Laura

Ženské křestní jméno Laura je příbuzné s latinskými jmény Laurentia a Laurentio, česky Vavřinec. Domácky se jméno užívá jako Lara, Laurinka, Lauruš, Lauruška, Lauřička aj. Jméno Laura se vyskytuje v mnoha světových jazycích, zná ho slovenština, také angličtina, němčina, portugalština, španělština, italština, švédština, dánština, polština nebo maďarština. Francouzština jméno užívá jako Laure. Ruské podoby jména jsou Laura a Lavra.

Významné nositelky

Jméno Laura nosila populární americká herečka a zpěvačka Laura Branigan, která se proslavila písní Gloria. Jméno nosila i česká herečka Laura Třešňáková. K současným nositelkám jména patří italská zpěvačka Laura Pausiny, u nás pak slavná psycholožka Laura Janáčková. Jméno Laura nosí i dcera Dary Rolins a Matěje Homoly. Jméno je spojeno i s českou rockovou kapelou, která si říká Laura a její tygři, v počátcích zde jako zpěvačka působila i Ilona Czáková.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Laura bývá spojováno s latinským jménem Laurencie. Z latiny se pak vykládá jako "vavřín", přeneseně také jako "vítěz" či "vítězka". Slovo "laurus" totiž v latině znamená "vavřín" a právě vavřínem se ve starém Římě zdobili vítězové. Jméno také bývá spojováno s obyvateli římského města Laurentium.

Jedná se nejspíše o domáckou formu k Laurentii, což je ženský protějšek k Laurentiovi. Další verze naznačuje, že počátky tohoto jména sahají až do antiky, kdy označovalo člověka, který pocházel z města Laurentium (přímořské město v Latiu).

 

Osobním číslem tohoto jména je osm a znamená Peníze. Osmičky jsou předurčeny k úspěchu a přitahují k sobě příležitosti na zbohatnutí. Často dosáhnou toho, co potřebují pro svoji spokojenost. Jsou vyvolenými osudu, zřídkakdy jsou osamělé, stále vědí, co mají udělat a jak postupovat. Kolem je vždy mnoho příživníků a patolízalů, ale osmičky vždy včas rozpoznají, kdo to s nimi myslí upřímně a lichotkám věnují jen málo pozornosti. Jsou panovačné, přímé, rychlé a velmi bystré.
Toto jméno je vhodné pro znamení Panny, Vodnáře, Střelce a Kozoroha. Vhodné barvy jsou všechny odstíny modré a zelené.

Svátky v ostatních měsících: