Dnes slaví svátek:Alexandra

Leona slaví svátek dne 22.03.

Charakteristika

Atraktivní jméno Leona je jménem pro lvici - ženu, která má odvahu a sílu pro uskutečnění svých snů. Žena jménem Leona může být materiálně založená, přesto dokáže ocenit i vnitřní krásu a bohatství člověka.

Odvozeniny a varianty jména Leona

Ženské křestní jméno Leona se vyskytuje také v podobě Leonie. Mužským protějškem jména je Leon, případně Leoš. Domácky se jméno užívá jako Lea, Leonka, Leuška, Leuš nebo Lenka. Slovenština a španělština jméno zná jako Leóna. Anglická verze je stejná jako česká. Němčina jméno užívá jako Leonie. Francouzská mutace jména je Leóne, italská Leonia, stejně tak i polská. Ruská verze jména je Leonija.

Významné nositelky

Mezi nositelkami jména najdeme slavnou českou zpěvačku Leonu Machálkovou nebo její kolegyni Leonu Šenkovou. Jméno nosí i americká zpěvačka Leona Lewis.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Leona má stejně jako jeho mužský protějšek Leon řecký původ. Překládá se z řeckého slova "león" či latinského "leo" jako "lev" nebo "lvice".

Význam jména pochází z řeckého león "lev", latinská forma je leo. Českou obdobou jména je Lev a Leoš.

 

Osobním číslo dva znamená Dobro. Je vhodné zejména pro Býky, Kozorohy, Štíry a Berany. Dvojky jsou vynikající lidé, ale dnešní uspěchaný svět je na ně příliš rychlý. Jsou obdařeny výjimečnou inteligencí, kterou velmi účinně využívají, aniž by se chtěly předvádět. Bývají oddané i přísné. Jsou laskavé, ale raz dva se jim změní nálada. Chtějí, abyste se jim věnovali, ale nedávají to nijak najevo. Ve dvojce vyvolává dobro snahu, upřednostňovat v každé situaci zájmy jiných před svými vlastními.
Vhodnými barvami jsou všechny pastelové odstíny barev.

Svátky v ostatních měsících: