Dnes slaví svátek:Čeněk

Leoš slaví svátek dne 19.06.

Charakteristika

Leoš je příjemným mužským jménem. Je jménem pro muže, který je šarmantní a vstřícný, má však v sobě má lví sílu - tu dostal do vínku dle významu svého jména.

Odvozeniny a varianty jména Leoš

Jméno Leoš existuje i ve variantách Leon a Leo. Ženským protějškem jména je Leona. Jméno se domácky užívá jako Leo, Leošek, Leonek, Leon, také Oška aj. Jméno se jako Leo nebo León vyskytuje i ve slovenštině. Anglická mutace jména je Leo či Lionel, německými verzemi jména jsou Leo a Leon. Francouzština jméno zná jako Léon, stejně tak i španělština, italština pak jako Leo či Leonem. Maďaři jméno užívají jako Leó a Leon, Rusové jako Leon nebo Lev.

Významní nositelé

Mezi nositele jména patřil hudební skladatel Leoš Janáček, sochař Leoš Kubíček nebo herec Leoš Suchařípa. Současným nositelem jména je známý český moderátor Leoš Mareš.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Leoš pochází z řečtiny nebo z němčiny. Řecký původ jméno spojuje s antickým jménem Leon. Význam jména by pak pocházel ze slova "leo" - "lev". Druhá výkladová verze jméno Leoš odvozuje z německých jmen Leopold nebo Leonard. Dle jména Leopold by se vykládalo jako "smělý, statečný" ("leute" - "lidé", "bald" - "smělý, rychlý"). Dle jména Leonard by pak překlad zněl "silný jako lev" ("löve" - "lev", "hart" - "silný").

Osobním číslem tohoto jména je šest a znamená Něžnost. Marně bychom v šestce hledali oporu nebo silný charakter. Vždy bude jemná, milá, ale i ovladatelná a zneužívaná ostatními. Vždy bude chtít dosáhnout příliš vysoký cíl, ale ne vždy se jí to podaří. Zklamání, nedůvěra okolí v její schopnosti, její komplexy méněcennosti a podceňování sebe sama se nadlouho podepíší pod její neúspěchy. Teprve až si šestka sama uvědomí, že není a ani nemusí být stejná jako ostatní, pak dokáže využívat své vlastní zdroje a sílu na to, aby dosáhla úspěchu - po svém a ne podle očekávání jiných.
Toto jméno je vhodné pro Blížence, Vodnáře nebo Štíry. Vhodnou barvou je hnědá.

Svátky v ostatních měsících: