Dnes slaví svátek:Alexandra

Liběna slaví svátek dne 06.11.

Odvozeniny a varianty jména Liběna

Ženské křestní jméno Liběna je příbuzné i se jmény Libuše a Ljuba, variantami jména jsou i Luboslava nebo Liboslava. Domácky se jméno užívá jako Líba, Libka, Liběnka nebo Libuška. Jméno se vyskytuje i v srbochorvatštině - jako Ljubica, v bulharštině jako Ljubina nebo v ruštině - jako Ljubov.

Významné nositelky

Jméno nosila česká herečka Liběna Odstrčilová. Dnes patří k významné módní návrhářce Liběně Rochové, jejíž modely obléká i zpěvačka Lucie Bílá.

Původ a význam jména

Ženské křestní jména Liběna je spojeno se slovanským původem. Významově se vykládá jako "libá", tedy "milá, příjemná" či "přívětivá".

Přestože je sedmička skromná a jemná osoba, přeci jen v sobě ukrývá mnohá překvapení. Když jí záleží na tom, aby se prosadila, nebo získala nějaké výhody, dokáže obratem z jemné a citlivé změnit na tvrdou osobnost. Sedmička bývá více otevřená a přístupná, dokáže se tudíž více zajímat i o problémy ostatních. Všichni kolem vidí v sedmičce v první řadě přítele a kamaráda, který jim pomůže ve všech problémech a tak sedmička málokdy najde lásku. Když sedmička miluje, druhá strana se většinou spoléhá na její přátelství. Sedmička je proto oblíbená především pro svou schopnost naslouchat. Sedmička také zapomíná na zadní kolečka a nic si nešetří na horší časy. Stává se tak, že je jednou na vrcholu a jednou zcela na dně. Pokud však má za sebou dobré rodinné zázemí, dokáže se přenést přes všechno a vždy začít znovu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Berana, Vodnáře, Střelce a Blížence. Vhodnou barvou je žlutá a světlé odstíny všech barev.

Svátky v ostatních měsících: