Dnes slaví svátek:Čeněk

Libor slaví svátek dne 23.07.

Charakteristika

Jméno Libor je krásné ve své jednoduchosti, praktické a nadčasové. Hodí se pro moderního muže, který uznává ověřené hodnoty. Navíc je milý a příjemný, alespoň dle jednoho z výkladů svého jména.

Odvozeniny a varianty jména Libor

Mužské křestní jméno Libor je dle některých výkladových teorií příbuzné i se jménem Lubor. Domáckými podobami jména jsou Líba, Libek, Libík, Libek, Libin, Liborek, Libča, Borek apod. Jméno se vyskytuje ve slovenštině jako Lúbor, v němčině jako Liborius, ve francouzštině jako Liboire. Italština nebo španělština jméno užívá jako Liborio.

Významní nositelé

Slavným nositelem jména je například moderátor Libor Bouček, také fotbalisté Libor Došek, Libor Sionko nebo Libor Žůrek, hokejisté Libor Zábranský, Libor Procházka nebo Libor Polášek. Jméno nosí i malíř, cestovatel a fotograf Libor Vojkůvka nebo horolezec Libor Uher.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Libor může mít stejný původ jako slovanské jméno Lubor. Překládalo by se pak ze staročeského slova "ljub" jako "libý, líbezný" či "milý". Jméno však může vycházet i z latinského jména Liborius. Význam jména by pak byl buď "svobodný", "volný" z latinského "liberius" nebo "obětavý", "obětující se" z latinského slova "libare".

Jméno má nejasný původu a význam. Liborus mohl vzniknout ze slovesa libare "obětovati", význam by pak byl "obětník, ten kdo provádí oběti".

 

Osobním číslo dva znamená Dobro. Je vhodné zejména pro Býky, Kozorohy, Štíry a Berany. Dvojky jsou vynikající lidé, ale dnešní uspěchaný svět je na ně příliš rychlý. Jsou obdařeny výjimečnou inteligencí, kterou velmi účinně využívají, aniž by se chtěly předvádět. Bývají oddané i přísné. Jsou laskavé, ale raz dva se jim změní nálada. Chtějí, abyste se jim věnovali, ale nedávají to nijak najevo. Ve dvojce vyvolává dobro snahu, upřednostňovat v každé situaci zájmy jiných před svými vlastními.
Vhodnými barvami jsou všechny pastelové odstíny barev.

Svátky v ostatních měsících: