Dnes slaví svátek:Kristýna

Libuše slaví svátek dne 10.07.

Charakteristika

Je jen málo jmen, které by zněla skutečně mile. Mile a příjemně zní právě jméno Libuška, které i z jeho nositelky dělá příjemnou slečnu či paní.

Odvozeniny a varianty jména Libuše

Domáckými podobami jména jsou Líba, Libča, Libka, Libuna, také Libuška nebo Libunka. Jméno se jako Libuša užívá i na Slovensku. Německá verze jména je Libussa, také holandská. Polština jméno zná jako Libusza, srbochorvatština jako Libuša či Ljubuša, ruština jako Ljubov.

Významné nositelky

Jméno Libuše je spojeno s mytickou českou kněžnou, která byla manželkou Přemysla Oráče, spolu se stali zakladateli přemyslovců. Snad nejslavnější současnou nositelkou jména je herečka Libuše Šafránková, která se proslavila rolí princezen nebo jako Popelka v jedné z nejkrásnějších českých pohádek Tři oříšky. Jméno však nosí i herečky Libuše Havelková nebo Libuše Švormová, také operní pěvkyně - Libuše Domanínská nebo Libuše Márová. Jménem Libuše pojmenoval Bedřich Smetana svoji slavnou operu inspirovanou přemyslovskou kněžnou Libuší. Stala se českou národní operou.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Libuše má slovanský původ. Pochází ze slovanského slova "ljub", které se překládá jako "libá", "milá", "milovaná", "příjemná".

Toto jméno má osobní číslo pět a znamená Riziko. Má v sobě mnoho dobrých sil, přitahuje k sobě dobro a příjemné zážitky. Nositel tohoto jména je v bezpečí a nehrozí mu nic nepříjemné. Pouze pod vlivem jiných se stává, že se pětce nedaří a nemá jasno ve svých plánech. Pokud se spoléhá výhradně na sebe a na svou intuici, tak je pětka nezadržitelná a uspěje i v tom nejtěžším boji. Dokáže si snadno získat podporu druhých a má na své straně vždy nějakou tu zálohu pro případ náhlé změny k horšímu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Blížence, Vodnáře, Střelce, Panny a Ryb. Vhodnou barvou je zelená, žlutá a oranžová.

Svátky v ostatních měsících: