Dnes slaví svátek:Pavla

Liliana slaví svátek dne 25.02.

Charakteristika

Ženské křestní jméno Liliana právem připomíná nádhernou květinu. Žena jménem Liliana své jméno dostala dle lilie, symbolu čistoty a krásy.

Odvozeniny a varianty jména Liliana

Ženské křestní jméno Liliana se u nás vyskytuje také ve variantách Lilian nebo zkráceně jen Lily. Domácky se jméno užívá právě jako Lily (i Lili), Lilian, Lianka, Lilka, Lila, Lilinka, Liluška, Lilianka aj. Jméno se užívá i ve slovenštině, také španělštině, italštině, polštině nebo ruštině. Anglickou verzí jména je Lilian či Lillian, německou Lilian. Maďarština jméno zná jako Liliána, srbochorvatština jako Lilijana.

Významné nositelky

Jméno nosí například česká herečka původem z Estonska Lilian Malkina, kterou známe jako babičku z filmu Kolja. Jméno patří i k americké herečce Lilian Gish nebo mladé anglické herečce Lily Collins, která je dcerou slavného hudebníka Phila Collinse. Nositelkou jména je i americká spisovatelka Lilian Jackson Braun, italská režisérka Liliana Cavani nebo britská zpěvačka Lily Allen.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Liliana, také Lilian a zkrácenina Lily, má svůj původ v latině. Jméno pochází z latinského slova "lilium", které je názvem květiny, česky lilie. Jméno Liliana se pak přeneseně vykládá jako "krásná" nebo "čistá" (lilie je symbolem čistoty). Jméno se může překládat také ze sanskrtu jako "hravá" či "veselá", dle zkrácené verze Lila. Další výkladové teorie jméno spojují se jménem Elizabeth.

Z latinského lilium - názvem květiny "Lilie" jako symbol krásy a čistoty. Jiný výklad jména je odvozenina z anglického Elizabeth, to je Alžběta.

 

Čtyřka znamená Sílu a Energii. Jde o výraznou osobnost, která k sobě dokáže přitahovat ostatní. Je otevřená a upřímná, ale nerada říká lidem nepříjemná slova, proto ji někdy lze přistihnout i při milosrdné lži. Snaží se za každou cenu dosáhnout porozumění a pro blaho milované osoby je ochotna obětovat i sama sebe. Pokud čtyřka potká svou životní lásku, dokáže s ní dosáhnout jakýkoliv cílů. Nápady čtyřky jsou skvělé, a pokud máte její pomoc, pak není těžko najít cestu k úspěchu. Není sobecká, ani pokrytecká, pro svou otevřenou povahu má i mnoho nepřátel. Útočištěm před nimi je pro ni láska a rodinné zázemí.
Toto jméno je vhodné pro znamení Vah, Střelce, Ryb a Berana. Vhodnou barvou je modrá, oranžová a všechny odstíny zelené.

Svátky v ostatních měsících: