Dnes slaví svátek:Ivo

Ljuba slaví svátek dne 16.02.

Charakteristika

Originální jméno Ljuba se hodí pro každou ženu, která nechce zapadnout v davu. Jméno nad ostatními jmény vyčnívá svým typicky slovanským zněním, svoji tvárností a láskou, kterou v sobě ukrývá.

Odvozeniny a varianty jména Ljuba

Ženské křestní jméno Ljuba nemá mužský protějšek. Domácky se užívá jako Lujbka, Luba, Ljubička apod. Jméno má i slovenskou verzi ve jménu Ľubica, také Ľubov. Polská verze jména je Luba, srbochorvatská Ljubica. Bulharština užívá jméno stejně jako čeština. Ruská varianta vychází z původního slova láska, jméno se tedy užívá přímo jako Ljubov.

Významné nositelky

Mezi nositelky jména patřila česká zpěvačka a herečka Ljuba Hermannová, také Ljuba Štíplová, která byla mj. autorkou dětského magazínu Čtyřlístek. V současnosti jméno nosí například herečka Ljuba Krbová, manželka novináře Ondřeje Neffa. Jméno se často nesprávně přiřazuje také k herečce Lubě Skořepové, která nosí vlastní jméno Libuše Skořepová a užívá jeho zkráceninu Luba. Luba se však často mylně zaměňuje za Ljuba.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Ljuba má slovanský původ. Jde o původně ruské jméno, které bylo odvozeno od slova "ljubo" (z ruštiny "láska"). Jméno Ljuba tak v dosloveném překladu znamená "láska". Do ruštiny se zřejmě dostalo jako překlad řeckého jména Charitas.

Osamostatnělá domácká podoba ruského jména Ljubov "láska". Jméno vzniklo překladem řeckého Charitas.

 

Jednička je typickým vůdcem, její schopnosti jsou výjimečné a umí se v každém prostředí dostat do popředí. Vždy kolísá mezi dobrem a zlem - umí být dokonalým člověkem, který má pevné mravní zásady, ale umí být i zločincem a tajným donašečem. V duši jedničky se často bije dobro a zlo, těžko se na ni tedy lze 100% spolehnout. V lásce potřebuje vášnivého a smyslného partnera, který by jí pomohl najít klid a vyrovnanost. Potřebuje lásku a upřímnost, ale nevyžaduje časté projevování citů. Hodně dává, ale požaduje vždy rovnocenné jednání a přímý rozhovor.
Toto jméno je vhodné pro znamení Kozoroha, Panny, Býka a Ryb. Vhodné barvy jsou červená, oranžová a tmavé odstíny všech barev.

Svátky v ostatních měsících: