Dnes slaví svátek:Kristýna

Lubor slaví svátek dne 13.09.

Charakteristika

Lubor je bezpochyby zajímavým jménem. Nejenom jméno samotné, ale také jeho nositel by měl být příjemný a milý. Tyto vlastnosti svému nositeli propůjčuje právě jméno Lubor.

Odvozeniny a varianty jména Lubor

Mužské křestní jméno Lubor může být příbuzné i se jménem Libor (dle jedné z teorií výkladu). Jméno se užívá také ve variantách Luba, Lubek, Luboš, Luborek, také Bora, Borek apod. Slovenština jména zná jako Ľubor, ruština jako Ljubim, bulharština jako Ljuben.

Významní nositelé

Nositelem jména byl Lubor Niederle, který působil také pod pseudonymem Lubor Novotný. Šlo o zakladatele moderní archeologie u nás. Jméno nosil i český malíř, spisovatel a herec Lubor Tokoš nebo hudební skladatel a klavírista Lubor Bárta.

Původ a význam jména

Lubor je staročeským mužským křestním jménem. Původ jména je spojen se staroslovanským slovem "lub", resp. "ljub", které se překládá jako "libý", také "líbivý", "hezký", "příjemný".

Staročeské jméno odvozené ze slovanského základu lub-, ze kterého ( hláskové změně u-i) vzniklo "libý". Význam jména je tedy "libý, líbezný".

 

Toto jméno má osobní číslo pět a znamená Riziko. Má v sobě mnoho dobrých sil, přitahuje k sobě dobro a příjemné zážitky. Nositel tohoto jména je v bezpečí a nehrozí mu nic nepříjemné. Pouze pod vlivem jiných se stává, že se pětce nedaří a nemá jasno ve svých plánech. Pokud se spoléhá výhradně na sebe a na svou intuici, tak je pětka nezadržitelná a uspěje i v tom nejtěžším boji. Dokáže si snadno získat podporu druhých a má na své straně vždy nějakou tu zálohu pro případ náhlé změny k horšímu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Blížence, Vodnáře, Střelce, Panny a Ryb. Vhodnou barvou je zelená, žlutá a oranžová.

Svátky v ostatních měsících: