Dnes slaví svátek:Julius

Luboš slaví svátek dne 16.07.

Odvozeniny a varianty jména Luboš

Mužské křestní jméno Luboš je příbuzné se jmény Lubomír, Lubomil, Luboslav, Liboslav a také Lubor. Domáckými verzemi jména jsou Luba, Lubča, Lubík, Lubek, Luban, zdrobněle se jméno užívá jako Lubošek. Jméno existuje i ve slovenštině, v mutaci Ľuboš. Bulharština jméno zná jako Ljuben, ruština jako Ljubim.

Významní nositelé

Jméno nosil český režisér Luboš Pistorius, hudební skladatel Luboš Fišer nebo loutkoherec Luboš Hlaváček. Nositelem jména je i český astronom Luboš Perek nebo fyzik Luboš Motl, žijící v USA. Jméno nosí například i sportovní novinář a režisér Luboš Pecháček, hudební skladatel Luboš Sluka nebo fotbalisté Luboš Kubík a Luboš Kozel.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Luboš je slovanského původu. Má být domácí zkráceninou jmen Lubomír, Lubomil či Luboslav. Jméno se vykládá jako "mírumilovný", "milý". Stejný význam má i jméno Lubor. Jména pocházejí ze staroslovanského slova "ljub" ("libý", "líbivý", "příjemný").

Toto jméno má osobní číslo pět a znamená Riziko. Má v sobě mnoho dobrých sil, přitahuje k sobě dobro a příjemné zážitky. Nositel tohoto jména je v bezpečí a nehrozí mu nic nepříjemné. Pouze pod vlivem jiných se stává, že se pětce nedaří a nemá jasno ve svých plánech. Pokud se spoléhá výhradně na sebe a na svou intuici, tak je pětka nezadržitelná a uspěje i v tom nejtěžším boji. Dokáže si snadno získat podporu druhých a má na své straně vždy nějakou tu zálohu pro případ náhlé změny k horšímu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Blížence, Vodnáře, Střelce, Panny a Ryb. Vhodnou barvou je zelená, žlutá a oranžová.

Svátky v ostatních měsících: