Dnes slaví svátek:Kristýna

Lucie slaví svátek dne 13.12.

Charakteristika

Časté užívání jména Lucie může snižovat jeho lesk, jméno však vždy bude dle svého významu zářit. Zářivou osobou by měla být i jeho nositelka.

Odvozeniny a varianty jména Lucie

Ženské křestní jméno Lucie má alternativy ve jménech Lucia, Luciana nebo Luciána. Mužskými protějšky jména jsou Lucián a Lucius, které se však u nás příliš neužívají. Významově příbuzné je i se jmény Světlana nebo Roxana. Domáckými podobami jména jsou Lucka, Lúca, Luci, Lusy, Lucina, Lucinka aj. Slovenština jméno zná jako Lucia a Luciána, angličtina, italština nebo latina ho užívá také jako Lucia. Němčina vedle verze Lucia užívá i mutaci Luzie nebo Lucie. Také francouzština jméno užívá jako Lucie, příp. Lucienne. Španělská verze jména je Lucía. Ruská mutace je Ljucija, polská Lucja nebo Lucyna, maďarská Luca.

Významné nositelky

Jméno Lucie dnes nosí populární česká zpěvačka Lucie Bílá, zpěvačka, herečka a dabérka Lucie Vondráčková, také moderátorky Lucie Borhyová nebo Lucie Výborná. Nositelkami jména jsou i modelky Lucie Smatanová nebo Lucie Váchová. Jméno patří i k Lucii Kvasnicové, známé jako DJ Lucca. Jako jméno si ho vybrala i hudební skupina Michala Dvořáka a Davida Kollera Lucie. Jméno najdeme také ve světě, nosí ho například slavná americká herečka Lucy Liu.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Lucie patří k těm nejoblíbenějším křestním jménům u nás. Jméno Lucie i jeho varianty Lucia nebo Luciana mají původ v latinském slově "lux" s významem "světlo". Jméno Lucie se tak překládá jako "světlá" nebo "zářící".

ženský tvar k Lucius, pochází od slova lux "světlo", význam jména je tedy "světlý, zářící", podobný význam má české Jasna s variantou Jasněna

 

Toto jméno má osobní číslo pět a znamená Riziko. Má v sobě mnoho dobrých sil, přitahuje k sobě dobro a příjemné zážitky. Nositel tohoto jména je v bezpečí a nehrozí mu nic nepříjemné. Pouze pod vlivem jiných se stává, že se pětce nedaří a nemá jasno ve svých plánech. Pokud se spoléhá výhradně na sebe a na svou intuici, tak je pětka nezadržitelná a uspěje i v tom nejtěžším boji. Dokáže si snadno získat podporu druhých a má na své straně vždy nějakou tu zálohu pro případ náhlé změny k horšímu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Blížence, Vodnáře, Střelce, Panny a Ryb. Vhodnou barvou je zelená, žlutá a oranžová.

Svátky v ostatních měsících: