Dnes slaví svátek:Julius

Luděk slaví svátek dne 26.08.

Charakteristika

Prosté jméno Luděk dělá z jeho nositele slavného bojovníka. Dle další varianty výkladu jména však muž jménem Luděk oslavuje mír. Jméno tak dává jeho nositeli neomezené možnosti, má sílu k boji, ale dokáže si vážit i míru.

Odvozeniny a varianty jména Luděk

Mužské křestní jméno Luděk se spojuje také se jmény Ludomír, Ludoslav nebo Ludvík, které mohou mít stejný význam. Ženskou podobou jména je Luďka. Domácky se jméno užívá jako Luďa, Ludík, Luďka, Luděček, Ludánek apod. Jméno se vyskytuje i ve slovenštině - jako Ľudovít nebo Ľudomír.

Významní nositelé

Mezi nositeli jména najdeme například českého malíře a ilustrátora Luďka Marolda, autora panoramatického obrazu Bitva u Lipan. Jméno nosil i ilustrátor a grafik Luděk Vimr, také moderátor, herec a bavič Luděk Nekuda nebo herec Luděk Kopřiva. Jméno patří i k hercům Luďkovi Sobotovi nebo Luďkovi Munzarovi.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Luděk může mít slovanský nebo německý původ. Slovanská verze výkladu nás zavádí ke jménům Ludomír či Ludoslav. Šlo by o odvozeninu těchto jmen a překládalo by se jako tato jména, tedy "mírumilovný", "mír oslavující". Další verze výkladu jménu přisuzuje německý původ a spojuje ho s německým jménem Ludvík. Význam jména by pak byl "slavný válečník", "proslavený bojem".

Osobním číslem tohoto jména je osm a znamená Peníze. Osmičky jsou předurčeny k úspěchu a přitahují k sobě příležitosti na zbohatnutí. Často dosáhnou toho, co potřebují pro svoji spokojenost. Jsou vyvolenými osudu, zřídkakdy jsou osamělé, stále vědí, co mají udělat a jak postupovat. Kolem je vždy mnoho příživníků a patolízalů, ale osmičky vždy včas rozpoznají, kdo to s nimi myslí upřímně a lichotkám věnují jen málo pozornosti. Jsou panovačné, přímé, rychlé a velmi bystré.
Toto jméno je vhodné pro znamení Panny, Vodnáře, Střelce a Kozoroha. Vhodné barvy jsou všechny odstíny modré a zelené.

Svátky v ostatních měsících: