Dnes slaví svátek:Kristýna

Ludmila slaví svátek dne 16.09.

Charakteristika

Prastaré slovanské jméno Ludmila má silně pozitivní význam. Jméno (a především nositelka) by mělo být milé všem, tedy všemu lidu.

Odvozeniny a varianty jména Ludmila

Ženské křestní jméno Ludmila se vyskytuje také v archaické variantě Lidmila. Zkrácenou verzí, která se osamostatnila, je jméno Lída. Domácími podobami jména jsou Ludka, Lidka, Ludmilka, Lila, také Míla, Milka aj. Jméno se jako Ľudmila užívá i ve slovenštině. Angličtina jméno zná jako Ludmilla, němčina jako Ludmila, Ludmilla nebo Lida. Francouzská verze je totožná s anglickou, tedy Ludmilla. Poláci jméno znají jako Ludmiła, Bulhaři a Srbochorvaté jako Ljudmila, Maďaři jako Ludmilla.

Významné nositelky

Jméno nosila již svatá Ludmila, která byla babičkou svatého Václava. Dalšími nositelkami jména byla i česká operní pěvkyně Ludmila Červinková nebo Ludmila Mojžíšová, terapeutka, která se zabývala rehabilitací a cvičením pro léčbu neplodnosti. Jméno patřilo také k herečce Lídě Baarové, nosila vlastní jméno Ludmila Babková, jako provdaná se pak jmenovala také Ludmila Lundvaldová a Ludmila Kopecká. Dnes jméno nosí operní pěvkyně Ludmila Vernerová nebo sci-fi spisovatelka Ludmila Freiová.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Ludmila je slovanského původu a překládá se jako "lidu milá".

Starší tvar jména Lidmila. Ludmila je staré slovanské jméno a znamená "lidu milá".

 

Osobním číslem tohoto jména je devět - Génius. Devítka je člověk, který podvědomě cítí a ví, kde hledat odpovědi na všechny otázky. Musí si ale zvolit - být materialista a zbohatnout, nebo hledat duchovní pravdy a zříci se světské slávy. Když si ujasní, co vlastně chce, pak se vše postupně stane přesně podle jeho přání. Devítky jsou předurčeny k úspěchu, jen se musí rozhodnout a využít své vnitřní zdroje - svoji intuici, podvědomí, rychlý odhad jiných a dar předvídat budoucnost. Pak, když budou připraveny, do cesty se jim dostanou nabídky, možnosti a šance, které jim stačí pouze využít a dosáhnou to, po čem zatoužily. V lásce je to s devítkami dost kolísavé. Pokud se ale sblíží devítka dohromady s tou pravou osobou, nic je nerozdělí a jejich láska přetrvá opravdu dlouhou dobu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Štíra, Panny, Raka a Ryb. Vhodnou barvou je oranžová, červená a hnědá.

Svátky v ostatních měsících: