Dnes slaví svátek:Kristýna

Lumír slaví svátek dne 28.02.

Odvozeniny a varianty jména Lumír

Mužské křestní jméno Lumír jako takové nemá ženský protějšek. Údajně se však vyvinulo ze jména Lubomír a jeho ženskou variantou by tak bylo jméno Lubomíra. Domácky se jméno užívá jako Lumírek, Lumíreček, Lumča, Lumek, Míra, Mirek apod. Jméno Lumír existuje i na Slovensku.

Významní nositelé

Mezi nositeli jména dnes najdeme například herce Lumíra Olšovského, herce, moderátora, režiséra a dramatika Lumíra Tučka, básníka Lumíra Čivrného nebo malíře, sochaře a grafika Lumíra Šindeláře. Lumír bylo také jménem českého beletristického časopisu 19. století.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Lumír je novodobým slovanským jménem. Poprvé se objevilo v padělaném rukopisu královédvorského z 19. století, odtud údajně pochází. Jde zřejmě o zkráceninu jména Lubomír a vykládá se stejně, tedy "mírumilovný".

Jednička je typickým vůdcem, její schopnosti jsou výjimečné a umí se v každém prostředí dostat do popředí. Vždy kolísá mezi dobrem a zlem - umí být dokonalým člověkem, který má pevné mravní zásady, ale umí být i zločincem a tajným donašečem. V duši jedničky se často bije dobro a zlo, těžko se na ni tedy lze 100% spolehnout. V lásce potřebuje vášnivého a smyslného partnera, který by jí pomohl najít klid a vyrovnanost. Potřebuje lásku a upřímnost, ale nevyžaduje časté projevování citů. Hodně dává, ale požaduje vždy rovnocenné jednání a přímý rozhovor.
Toto jméno je vhodné pro znamení Kozoroha, Panny, Býka a Ryb. Vhodné barvy jsou červená, oranžová a tmavé odstíny všech barev.

Svátky v ostatních měsících: