Dnes slaví svátek:Čeněk

Lýdie slaví svátek dne 14.12.

Charakteristika

Lýdie je líbivým jménem zajímavého znění. Hodí se pro každou ženu, která umí být svá a umí si vychutnat všechny barvy světa. Lýdie je v křesťanské tradici totiž také patronkou barvířů.

Odvozeniny a varianty jména Lýdie

Ženské křestní jméno Lýdie má mnoho matričních podob, jde také o jména Lydie, Lydia, Lidia. Domáckými variantami jména jsou Lída, Lyda, Lydka, Lyduna, Lydunka, Lyduška (také s měkkým I), dále Dia nebo Duška. Jméno se jako Lýdia užívá i na Slovensku, v angličtině němčině nebo latině je známé jako Lydia. Francouzská podoba jména je Lydie. Španělská verze jména je Lidia. S verzí Lidia se setkáme i v Polsku. Bulhaři a Rusové jméno znají jako Lidija, Maďaři jako Lídia.

Významné nositelky Jméno nosí například česká spisovatelka Lýdie Junková nebo herečka Lýdie Havlátová. Nositelkou jména je i ruská vzpěračka Lidia Valentin, americká zpěvačka, herečka a spisovatelka Lydia Lunch, rozená Lydia Koch. Jméno nosila i argentinská herečka Lydia Lamaison.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Lýdie pochází z řečtiny. U nás se vyskytuje i ve variantách Lydie, Lydia či Lidia. Jméno je spojeno s částí západního pobřeží Malé Asie, která se označuje právě Lýdie. Překládáme ho jako "žena pocházející z Lýdie", "žena původem z Lýdie".

Jednička je typickým vůdcem, její schopnosti jsou výjimečné a umí se v každém prostředí dostat do popředí. Vždy kolísá mezi dobrem a zlem - umí být dokonalým člověkem, který má pevné mravní zásady, ale umí být i zločincem a tajným donašečem. V duši jedničky se často bije dobro a zlo, těžko se na ni tedy lze 100% spolehnout. V lásce potřebuje vášnivého a smyslného partnera, který by jí pomohl najít klid a vyrovnanost. Potřebuje lásku a upřímnost, ale nevyžaduje časté projevování citů. Hodně dává, ale požaduje vždy rovnocenné jednání a přímý rozhovor.
Toto jméno je vhodné pro znamení Kozoroha, Panny, Býka a Ryb. Vhodné barvy jsou červená, oranžová a tmavé odstíny všech barev.

Svátky v ostatních měsících: