Dnes slaví svátek:Nataša

Magdaléna slaví svátek dne 22.07.

Charakteristika

Magdala byla městem - věží na břehu jezera, Magdaléna je ženou - strážnou věží pro své blízké.

Odvozeniny a varianty jména Magdaléna

Ženské křestní jméno Magdaléna se vyskytuje i ve zkrácené podobě Magdalena. Variacemi jména jsou také Magda, Majdalena nebo Madlenka. Jméno nemá mužský protějšek. Domácky se jméno užívá jako Magdalenka, Magdička, Magdinka, také Majda, Majdalena, Majdalenka, Madla, Madlenka, Majolena, Majolenka, Manka aj. Jméno Magdaléna se užívá i ve slovenštině. Anglické verze jména jsou Magdalene, Madeline a Madeleine, německé Magdalena a Magdalene. Jméno Magdalena je známé i ve španělštině, také švédštině, holandštině nebo polštině. Italská verze je Maddalena, francouzská Madeleine, portugalská Magdalena a Madalena. Maďaři jméno používají jako Magdaléna a Magdolna, Rusové jako Magdalina.

Významné nositelky

Nositelkou jména byla i slavná filmová hvězda Marlene Dietrichová, vlastním jménem Maria Magdalene Dietrich. Jméno nosila i česká spisovatelka Magdalena Dobromila Rettigová. V současnosti jméno nosí česká operní pěvkyně Magdalena Kožená, také slovenská herečka oblíbená i u nás Magda Vašáryová, zpěvačka Magda Malá nebo herečka a moderátorka Magda Reifová, známá dětská hvězda. Mezi nositelkami jména najdeme i novinářku Magdalenu Dietlovou. Jméno nosí i manželka herce a moderátora Vlasty Korce nebo dcera herečky Míši Mauerové. Významnou nositelkou jména je i ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albright, která je původem z Čech.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Magdaléna pochází z hebrejštiny. Překládá se jako "žena z Magdaly" nebo "magdalská". Magdala bylo starověkým městem v Izraeli, nyní se nazývá Migdal. Město leží na břehu Genezeratského jezera. Původním významem aramejského slova "magdala" je přitom "věž".

Čtyřka znamená Sílu a Energii. Jde o výraznou osobnost, která k sobě dokáže přitahovat ostatní. Je otevřená a upřímná, ale nerada říká lidem nepříjemná slova, proto ji někdy lze přistihnout i při milosrdné lži. Snaží se za každou cenu dosáhnout porozumění a pro blaho milované osoby je ochotna obětovat i sama sebe. Pokud čtyřka potká svou životní lásku, dokáže s ní dosáhnout jakýkoliv cílů. Nápady čtyřky jsou skvělé, a pokud máte její pomoc, pak není těžko najít cestu k úspěchu. Není sobecká, ani pokrytecká, pro svou otevřenou povahu má i mnoho nepřátel. Útočištěm před nimi je pro ni láska a rodinné zázemí.
Toto jméno je vhodné pro znamení Vah, Střelce, Ryb a Berana. Vhodnou barvou je modrá, oranžová a všechny odstíny zelené.

Svátky v ostatních měsících: