Dnes slaví svátek:Ivo

Marcela slaví svátek dne 20.04.

Charakteristika

Praktické jméno Marcela má v sobě nádech extravagance. Nese v sobě také bohatou historii a silný původ související s bojovností, bojovnou povahou a bojovným duchem.

Odvozeniny a varianty jména Marcela

Ženské křestní jméno Marcela bylo ve staročeštině archaicky užíváno také jako Marcelína. Mužskou alternativou jména je Marcel. Domácky se jméno užívá jako Marci, Marca, Máca, Marcelka, Marcelinka, Marcelinda, Marcina, Marcinka apod. Jméno Marcela se vyskytuje i ve slovenštině a srbochorvatštině. Jméno zná i polština, ve které se užívá jako Marcelina. Anglická podoba jména je Marcella, stejně tak i italská a maďarská. Německými verzemi jména jsou Marcella, také Marzella či Marcellina. Francouzština jméno užívá jako Marcella a Marcelle, španělština jako Marcelina. Rusové jméno znají jako Marcellina, také Marcelija nebo Markellina.

Významné nositelky

Jméno Marcela dnes nosí například české zpěvačky Marcela Holanová nebo Marcela Březinová, také moderátorka a televizní hlasatelka Marcela Augustová. Nositelkou jména je i americká popová zpěvačka a skladatelka Marcella Detroit, vlastním jménem Marcella Levy.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Marcela pochází z latiny, stejně tak i jeho mužský protějšek Marcel. Údajně bylo odvozeno z římského jména Marcus, resp. jeho zdrobnělé podoby Marcellus. Jména se vyvinula od římského boha války, nazývaný Mars. Přeneseně se tak vykládají jako "bojovník", resp. "bojovnice", příp. "malý bojovník/bojovnice". V doslovném překladu jméno Marcela znamená "zasvěcená bohu války", "zasvěcená Martovi".

Ženský protějšek k Marcel. Jméno je zdrobnělina od Marcus, což pochází od přídavného jména k Mars (bůh války). To se spojuje s "bojuji".

 

Osobním číslem tohoto jména je osm a znamená Peníze. Osmičky jsou předurčeny k úspěchu a přitahují k sobě příležitosti na zbohatnutí. Často dosáhnou toho, co potřebují pro svoji spokojenost. Jsou vyvolenými osudu, zřídkakdy jsou osamělé, stále vědí, co mají udělat a jak postupovat. Kolem je vždy mnoho příživníků a patolízalů, ale osmičky vždy včas rozpoznají, kdo to s nimi myslí upřímně a lichotkám věnují jen málo pozornosti. Jsou panovačné, přímé, rychlé a velmi bystré.
Toto jméno je vhodné pro znamení Panny, Vodnáře, Střelce a Kozoroha. Vhodné barvy jsou všechny odstíny modré a zelené.

Svátky v ostatních měsících: