Dnes slaví svátek:Kristýna

Marek slaví svátek dne 25.04.

Charakteristika

Jméno Marek patří k muži, který je rozeným bojovníkem. Marek bojuje za svoji čest, také za svoji rodinu a životní štěstí.

Odvozeniny a varianty jména Marek

Mužské křestní jméno Marek nemá ženský protějšek. Významově je však příbuzné se jmény Marcel a Marcela, která mají stejný původ. Domáckými podobami jména Marek jsou Mára, Máca, Mari, Mark, Marco, Marconi, zdrobněle také Mareček, Mařík apod. Jméno Marek se vyskytuje také ve slovenštině a v polštině. Anglická podoba jména je Marcus, příp. Mark, německá Markus nebo Marek. Francouzská verze jména je Marc, španělská Marco či Marcos, portugalská Marcos. Italové jméno znají jako Marco. Maďarská podoba jména je Márk a Márkus, ruská Mark.

Významní nositelé

Jméno nosili světci - Marek Evangelista, Marek I. nebo Marek Efezský. Nositelem jména byl také římský císař a filozof Marcus Aurelius. Jméno nosil i italský cestovatel Marco Polo. Jméno patřilo také slavnému americkému spisovateli Marku Twainovi. Současnými nositeli jména jsou u nás například herci Marek Vašut či Marek Taclík, také herec a moderátor Marek Eben nebo zpěvák Marek Ztracený.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Marek pochází z latiny. Je spojeno s římským jménem Marcus, které je variantou jména Martius. Jména jsou odvozena od jména římského boha války, který byl nazýván Mars. Jména Marcus, Martius a také Marek se tak překládají jako "náležící k bohu války", "náležící k Martovi", také "zasvěcený bohu války". Přenesený význam jména Marek je "bojovník" či "válečník".

Latinské Marcus je zkrácenina přídavného jména k Mars. To se spojuje s m marnami "bojuji". Mars je římský bůh války, spojen s planetou Mars, jméno se vykládá jako "bojovný, bojovník, válečník".

 

Trojka je dobrým přítelem, důvěrníkem i životním partnerem. Ví, o co v životě jde a co je skutečně důležité. Má ráda jasno ve všech svých vztazích a nerada lže, protože její paměť je děravá a nikdy si nic nepamatuje příliš dlouho. Je to výhoda, protože tím zapomíná i na špatné a svým přátelům umí odpustit skoro všechny hříchy. Trojka je nadaná a skvělá osobnost, má také sklony k umělecké činnosti a nikdy nekoná bez přemýšlení. Její fantazie je dobře rozvinutá a dokáže se naslouchat potřebám a potřebám jiných. Nikdy není umíněná ani neústupná.
Toto jméno je vhodné pro znamení Raka, Panny a Kozoroha. Vhodnou barvou je fialová, hnědá a všechny pastelové barvy.

Svátky v ostatních měsících: