Dnes slaví svátek:Kristýna

Mariana slaví svátek dne 08.09.

Charakteristika

Mariana je skvostným jménem pro ušlechtilou ženu. Ženu jménem Mariana ctí vznešený původ, význam jména související s Bohem, příjemným vystupování a krásou kapky mořské vody.

Odvozeniny a varianty jména Mariana

Ženské křestní jméno Mariana má i mužský protějšek ve jménu Marián či Marian. Významově příbuzné je zřejmě se jmény Marie a Anna. Domácky se jméno užívá jako Mari, Marka, Marina, Marjána, Marjánka, Márinka, Marianka, také Ria, Rianka, Mája, Majda apod. Jméno se jako Marianna vyskytuje také na Slovensku, v Polsku, Rusku, Maďarsku nebo v Itálii. Anglická podoba jména je také Marianna, příp. Marianne, stejně tak i německá. Francouzská verze je Marianne, také portugalská. Španělé jméno znají jako Mariana.

Významné nositelky

Jméno Marianne náleží k alegorické postavě, která ztělesňuje Francouzskou republiku. Marianne symbolizuje základní hodnoty republikánské Francie − Volnost, rovnost, bratrství. Nositelkou jména byla například švédská spisovatelka Marianne Fredriksson. Dnes jméno nosí anglická zpěvačka Marianne Faithfull nebo slovenská moderátorka Marianna Ďurianová, první manželka oblíbeného českého moderátora Libora Boučka. Jméno Mariana dala své dceři herečka Dana Batulková. Mladá Mariana Batulková je také herečkou, stejně jako její matka nebo otec − Jakub Prachař. Nositelkou jména je i Mariana Wesley, zpěvačka kapely Prague Conspiracy, původem z Afriky.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Mariana může být ženskou alternativou jména Marián. Mělo by pak zřejmě latinský původ a překládalo by se jako "patřící k rodu Máriů". Jméno by pocházelo z římského slova Marianus, resp. Marius, což bylo rodové jméno patricijského římského rodu. Další výkladová teorie spojuje jméno Mariana se jménem Marie. Mariana mohla vzniknout sloučením jmen Marie a Anna. Stejně jako Marie by se pak jméno překládalo jako "milovaná Bohem", "krásná", "hořká" nebo "kapka moře". Dle jména Anna by se pak výklad ještě spojoval s významem "milá" či "líbezná".

Nejčastěji se hodnotí jako složenina jmen Marie a Anna, někdy se považuje i za ženskou podobu k jménu Marian, které znamená "náležející k rodu Mariů".

 

Trojka je dobrým přítelem, důvěrníkem i životním partnerem. Ví, o co v životě jde a co je skutečně důležité. Má ráda jasno ve všech svých vztazích a nerada lže, protože její paměť je děravá a nikdy si nic nepamatuje příliš dlouho. Je to výhoda, protože tím zapomíná i na špatné a svým přátelům umí odpustit skoro všechny hříchy. Trojka je nadaná a skvělá osobnost, má také sklony k umělecké činnosti a nikdy nekoná bez přemýšlení. Její fantazie je dobře rozvinutá a dokáže se naslouchat potřebám a potřebám jiných. Nikdy není umíněná ani neústupná.
Toto jméno je vhodné pro znamení Raka, Panny a Kozoroha. Vhodnou barvou je fialová, hnědá a všechny pastelové barvy.

Svátky v ostatních měsících: