Dnes slaví svátek:Pavla

Marie slaví svátek dne 12.09.

Odvozeniny a varianty jména Marie

Ženské křestní jméno Marie má mnoho variant a jmen významově příbuzných. Ve staročeské podobě se vyskytuje jako Máři, variacemi jména jsou Maria, Mariam, Maryam, Miriam, také Maruše, Marika nebo Marisa (kombinace jmen Marie a Luisa). Dalšími verzemi jména jsou i Maryša, Mariana aj. Domáckými podobami jména jsou Maruška, Mařenka, Maruna, Mařka, Mařa, Máňa, Mája, Majka, také Madla, Madlenka, Márinka, Mánička, Máša, Mášenka, Manka, Mančina, Mančinka apod. Jméno se jako Mária užívá i na Slovensku a v Maďarsku. Anglickými verzemi jména jsou Marie či Maria, zkráceně Mary, irskými variacemi jména jsou Maire či Maura, německými pak Marie a Maria. Francouzsky se jméno užívá jako Marie či Marion, španělsky jako Maria, stejně tak i italsky, rumunsky nebo polsky. Ruská podoba jména je Marija.

Významné nositelky

Jméno patřilo k Panně Marii, která byla dle Bible matkou Ježíše Krista. Nosila ho i další biblická postava - Máří Magdalena. Jméno náleží i k řadě panovnic, nositelkou jména byla například anglická královna Marie I. Tudorovna nebo skotská královna Marie Stuartovna. Nosila ho i francouzská královna Marie Antoinetta, vlastním jménem Marie Antonie Josefa Johana Habsbursko-Lotrinská, dcera císařovny Marie Terezie. Dále jmenujme významnou vědkyni polského původu Marii Curie-Sklodowskou, která získala Nobelovu cenu za své výzkumy v oblasti radioaktivity. Jméno nosila i česká spisovatelka Marie Majerová nebo herečka Marie Vášová. V současnosti jméno najdeme u hereček Marie Drahokoupilové nebo Marie Rosůlkové, také u zpěvačky Marie Rottrové. Jméno Marie nosí i dcera Báry Basikové. Jméno náleží i ke slavné postavě stejnojmenného muzikálu Mary Poppins. V novém muzikálu Divadla Hybernia s premiérou začátkem roku 2013 si Mary Poppins zahraje Monika Absolonová.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Marie je nejužívanějším českým jménem. Jeho význam však není zcela jednoznačný. Jde o prastaré hebrejské jméno, které se objevuje již v Bibli. Pochází zřejmě z hebrejského jména Mirjam (česky Miriam), kterému se přisuzuje egyptský původ. Pocházelo by z egyptského "merit amm" s významem "milovaná Bohem". Jméno bývá spojováno i přímo s hebrejským slovem "mara" s překladem "drsný" či "hořký". "Mara se však může překládat i ze sanskrtu, kde znamená "ničitel". Aramejskou podobou jména Marie je Marjam. Z aramejštiny se jméno může překládat jako "kapka moře", také "krásná" nebo jen "paní".

Jméno nejasného významu, jeho základní hebrejské podobě Miriam (hebrejsky Mirjam) se často přisuzuje původ egyptský (z egyptského - koptského merit amm) a vykládá se jako "milovaná bohem". Z aramejské podoby Marjam se někdy odvozuje význam "kapka moře".

 

Jednička je typickým vůdcem, její schopnosti jsou výjimečné a umí se v každém prostředí dostat do popředí. Vždy kolísá mezi dobrem a zlem - umí být dokonalým člověkem, který má pevné mravní zásady, ale umí být i zločincem a tajným donašečem. V duši jedničky se často bije dobro a zlo, těžko se na ni tedy lze 100% spolehnout. V lásce potřebuje vášnivého a smyslného partnera, který by jí pomohl najít klid a vyrovnanost. Potřebuje lásku a upřímnost, ale nevyžaduje časté projevování citů. Hodně dává, ale požaduje vždy rovnocenné jednání a přímý rozhovor.
Toto jméno je vhodné pro znamení Kozoroha, Panny, Býka a Ryb. Vhodné barvy jsou červená, oranžová a tmavé odstíny všech barev.

Svátky v ostatních měsících: