Dnes slaví svátek:Nataša

Marina slaví svátek dne 10.10.

Charakteristika

Žena jménem Marina bude milovnicí moře a dle významu svého jména by měla být i skvělá plavkyně. Možná může mít ráda jenom vůni moře, šumění mořských vln nebo třeba mořské plody. To všechno se pojí se jménem Marina.

Odvozeniny a varianty jména Marina

Ženské křestní jméno Marina se vyskytuje také ve dlouhé podobě jako Marína. Mužským protějškem jména je Marin a Marianus, u nás se však tato mužská jména nevyskytují. Jméno Marina představuje také domáckou podobu jména Marie, dle některých teorií výkladu jsou jména příbuzná. Domáckými verzemi jména jsou Márinka, Marika, Marka, Maru, Mara, Maruška, Manka, také Rina aj. Jméno Marína se užívá i ve slovenštině. Anglická podoba jména je Marina, stejně tak i německá, francouzská, španělská nebo italská. Jméno Marina znají i Dánové, Norové, Rusové, Maďaři nebo Srbochorvaté. Polština jméno používá jako Maryna.

Významné nositelky

Jméno nosila například ruská spisovatelka a básnířka Marina Ivanovna Cvetajevová. Dnes ho nosí mj. srbská umělkyně, fotografka a sochařka Marina Abramovic nebo chorvatská tenistka Marina Erakovič. Marina je však také označením mořského přístavu, jménem chorvatské obce nebo města v Kalifornii. Marina je také názvem planetky, která byla objevená v roce 1931.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Marina (také Marína) pochází z latiny. Základem jména je latinské slovo "mare" s významem "moře". Jméno se pak vykládá jako "námořník", "mořeplavec". Zatímco v jiných jazycích se jméno vyskytuje i v mužské podobě Marin či Marinus, u nás se mužské verze jména neužívají.

Pochází z latinského mare - "moře", mužská podoba jména je Marinus - "námořník".

 

Osobním číslo dva znamená Dobro. Je vhodné zejména pro Býky, Kozorohy, Štíry a Berany. Dvojky jsou vynikající lidé, ale dnešní uspěchaný svět je na ně příliš rychlý. Jsou obdařeny výjimečnou inteligencí, kterou velmi účinně využívají, aniž by se chtěly předvádět. Bývají oddané i přísné. Jsou laskavé, ale raz dva se jim změní nálada. Chtějí, abyste se jim věnovali, ale nedávají to nijak najevo. Ve dvojce vyvolává dobro snahu, upřednostňovat v každé situaci zájmy jiných před svými vlastními.
Vhodnými barvami jsou všechny pastelové odstíny barev.

Svátky v ostatních měsících: