Dnes slaví svátek:Nataša

Markéta slaví svátek dne 13.07.

Charakteristika

Jméno Markéta je v Česku velmi oblíbené a v mnoha jazykových mutacích i po celém světě. Přesto je každá žena jménem Markéta doslova perlou mezi ostatními ženami, vzácným drahokamem spojeným s ryzím bohatstvím přírody.

Odvozeniny a varianty jména Markéta

Ženské křestní jméno Markéta je významově příbuzné se jmény Margareta, Margarita, Margit nebo Gita. Domáckými podobami jména jsou Markétka, Markét, Markyta, Marka, Marky, Maky, Makyna, Máca, Macinka, Marketinka apod. Jméno Markéta má i své cizojazyčné varianty. Slovenská podoba jména je Margita, anglické verze jsou Margaret, Margareta nebo Meggie, německé pak Margareta, Margarete, Grete nebo Gretchen. Španělská podoba jména je Margarita, italská Margherita, francouzská Marguerite. Maďarština jméno užívá jako Margaréta, Margit nebo Margita, polština jako Małgorzata.

Významné nositelky

Jméno Markéta patřilo ke světicím, také vladařkám a královnám. Mj. ho nosila Markéta Habsburská, celým jménem Markéta Marie Terezie Habsburská, která byla španělskou a římskou princeznou, první manželkou římského císaře, českého a uherského krále Leopolda I. a také milovnicí hudby a umění. Současnými nositelkami jména jsou například herečka Markéta Hrubešová, moderátorka Markéta Majerová, zpěvačka Markéta Konvičková nebo zpěvačka a skladatelka, držitelka Oskara za píseň k filmu Once Markéta Irglová. Jméno patří i k české modelce Markétě Divišové. Jméno nosí také bývalá herečka, manželka Marka Ebena Markéta Fišerová. Markéta Lazarová je názvem knihy Vladislava Vančury, dle které v roce 1967 natočil František Vláčil stejnojmenný film s Magdou Vašáryovou v hlavní roli.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Markéta má orientální původ. Pochází až ze staroindického slova "mandžárí" s významem "perla" nebo "pupen". Slovo přejala řečtina jako "margarites", odtud latina jako "margarita". Významem jména Markéta je tak "perla".

Osobním číslem tohoto jména je šest a znamená Něžnost. Marně bychom v šestce hledali oporu nebo silný charakter. Vždy bude jemná, milá, ale i ovladatelná a zneužívaná ostatními. Vždy bude chtít dosáhnout příliš vysoký cíl, ale ne vždy se jí to podaří. Zklamání, nedůvěra okolí v její schopnosti, její komplexy méněcennosti a podceňování sebe sama se nadlouho podepíší pod její neúspěchy. Teprve až si šestka sama uvědomí, že není a ani nemusí být stejná jako ostatní, pak dokáže využívat své vlastní zdroje a sílu na to, aby dosáhla úspěchu - po svém a ne podle očekávání jiných.
Toto jméno je vhodné pro Blížence, Vodnáře nebo Štíry. Vhodnou barvou je hnědá.

Svátky v ostatních měsících: