Dnes slaví svátek:Nataša

Marta slaví svátek dne 29.07.

Charakteristika Marta je jednoduchým, sympatickým jménem s bohatými kořeny. Žena jménem Marta je nejenom nositelkou prastarého jména, ale také neobyčejnou ženou, paní svého domu.

Odvozeniny a varianty jména Marta

Ženské křestní jméno Marta se vyskytuje i ve variantě Martha. Domácími variacemi jména jsou Martička, Martinka, Martuška, Marti, Marťa apod. Jméno se užívá také ve slovenštině, polštině, italštině, španělštině, rumunštině nebo bulharštině. Anglická verze jména je Martha, stejně tak i německá, spolu s variantou Marthe. Jako Marthe jméno užívá i francouzština nebo dánština. Ruská podoba jména je Marfa.

Významné nositelky

Jméno Marta náleží k českým zpěvačkám − Martě Kubišové nebo Martě Jandové. Nosí ho i moderátorka Marta Ondráčková, herečka Martha Issová nebo její starší kolegyně Marta Vančurová. Nositelky jména najdeme i na Slovensku, patří mezi ně například operní pěvkyně Marta Boháčová, tanečnice Marta Baranová nebo herečka Marta Cewická.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Marta (také Martha) má prastarý původ, vyskytuje se již v Bibli. Jméno je odvozeno z aramejského slova "márathá", které se překládá jako "paní", "hospodyně" také "paní domu" nebo přeneseně "pečlivá".

Základem je aramejské mar(a) "pán", ženský protějšek mar(a)thá "paní". Význam jména je "paní (domu), hospodyně", přeneseně "pečlivá".

 

Osobním číslem tohoto jména je osm a znamená Peníze. Osmičky jsou předurčeny k úspěchu a přitahují k sobě příležitosti na zbohatnutí. Často dosáhnou toho, co potřebují pro svoji spokojenost. Jsou vyvolenými osudu, zřídkakdy jsou osamělé, stále vědí, co mají udělat a jak postupovat. Kolem je vždy mnoho příživníků a patolízalů, ale osmičky vždy včas rozpoznají, kdo to s nimi myslí upřímně a lichotkám věnují jen málo pozornosti. Jsou panovačné, přímé, rychlé a velmi bystré.
Toto jméno je vhodné pro znamení Panny, Vodnáře, Střelce a Kozoroha. Vhodné barvy jsou všechny odstíny modré a zelené.

Svátky v ostatních měsících: